Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polsko – kanadyjska farma wiatrowa na Bałtyku: kolejny etap prac

Polsko – kanadyjska farma wiatrowa na Bałtyku: kolejny etap prac
Bartłomiej Leśniewski
21.10.2024, o godz. 8:10
czas czytania: około 2 minut
0

Z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - podała spółka Grupy Orlen. Budowa lądowej części farmy trwa od maja 2023 r., przy czym, zgodnie z założeniami, prace nad budową morskiej części farmy rozpoczną się na początku 2025 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zapowiedziała, że w sumie wykonanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 r. elementy trafią na teren budowy.

Baltic Power

Mająca powstać na Bałtyku morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy ok. 1,2 GW, której zakończenie budowy i uruchomienie planowane jest na 2026 r., to wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiej spółki Northland Power.

Jak poinformował w piątek Baltic Power, z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej tej spółki. „Zrealizowanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 r. wyruszą na teren budowy na morzu” – przekazano w komunikacie.

Monopale

Baltic Power podkreślił, że realizuje „najbardziej zaawansowany projekt budowy morskich farm wiatrowych w Polsce”. Spółka przypomniała, że budowa lądowej części farmy trwa od maja 2023 r., przy czym, zgodnie z założeniami, prace nad budową morskiej części farmy rozpoczną się na początku 2025 r.

„Zasadnicze prace nad budową części morskiej pierwszej polskiej farmy offshore wind rozpoczną się od instalacji fundamentów. Te składają się z tzw. monopala i mocowanego na jego szczycie charakterystycznego elementu przejściowego – transition piece, na który trafia docelowo morska turbina wiatrowa” – wyjaśnił Baltic Power.

Spółka Grupy Orlen zapowiedziała, że na jej farmie wiatrowej na Bałtyku zostanie zainstalowanych łącznie 78 monopali, 76 dla turbin wiatrowych i 2 dla morskich stacji elektroenergetycznych.

Baltic Power podkreślił, że prace związane z budową farmy wiatrowej na Bałtyku, jako wspólnego przedsięwzięcia Orlenu i Northland Power, „postępują zgodnie z harmonogramem”. Spółka podała także, że „Baltic Power pokryje ok. 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o ok. 2,8 mln ton rocznie”.

Najbliższe plany

W ostatnim czasie Orlen informował, że w rejonie Lubiatowa zakończono pierwszy z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem Bałtyku, który umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km, podobnie jak w pozostałych, zostaną umieszczone kable przesyłające energię.

Jednocześnie w oddalonych od miejsca odwiertów o około 8 km Osiekach Lęborskich trwają prace nad budową lądowej stacji elektroenergetycznej. Wraz z przyłączem kablowym umożliwi ona – jak wyjaśnia Orlen – odbieranie energii wytwarzanej przez farmę Baltic Power i włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Również linia elektroenergetyczna prowadząca do stacji umieszczona będzie pod ziemią.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024