Projekt zakłada zmianę zasad ustanawiania składu i struktury rady nadzorczej NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich. “Proponuje się zmianę przepisu art. 400d ust. 2 pkt 5 uPoś poprzez wskazanie, w miejsce przedstawiciela organizacji ekologicznych, do składu rady nadzorczej NFOŚiGW – przedstawiciela działających na rzecz ochrony klimatu, ochrony środowiska lub odnawialnych źródeł energii organizacji pozarządowych” – poinformowano.
Szeroki udział organizacji pozarządowych
“Rezygnuje się z wymogu posiadania przez organizacje pozarządowe struktur organizacyjnych na terenie całego kraju. W związku z postępem technologicznym, a w konsekwencji rozwojem systemów porozumiewania się na odległość, organizacje takie mają możliwość funkcjonowania na terenie kraju bez konieczności posiadania stacjonarnych struktur organizacyjnych na terenie całego kraju” – dodano w OSR (ocena skutków regulacji).
W ocenie skutków regulacji wyjaśniono, że w związku ze zgłaszanymi uwagami zaproponowano, aby konkurs na kandydatów do RN NFOŚiGW prowadziła Rada Działalności Pożytku Publicznego. Według autorów projektu to “pozwoli na aktywny udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w wyborze swojego reprezentanta”.
Rada Działalności Pożytku Publicznego wyłoni kandydatów
“Zasady przeprowadzenia postępowania konkursowego określi Rada Działalności Pożytku Publicznego. Rada wyłoni od trzech do pięciu kandydatów na przedstawiciela organizacji pozarządowych, z których Minister właściwy do spraw klimatu, z zachowaniem zasady bezstronności wyłoni kandydata do Rady Nadzorczej NFOŚiGW” – poinformowano.
Komentarze (0)