Rynek opakowań: zmiany rodzą się w bólach
Polska jest jednym z liczących się na rynku europejskim producentów opakowań. Jednocześnie słabo radzi sobie z ich przetwarzaniem. Są jednak nadzieje na poprawę – przekonywali uczestnicy debaty „Rynek opakowań w Polsce” podczas Forum Recyklingu.
Na Forum zaprezentowano także raport „Rynek Recyklingu Odpadów Opakowaniowych w Polsce”, opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Wynika z niego, że w 2022 r. wytworzono w Polsce 15,529 mln ton opakowań, z czego 80% stanowiły te jednokrotnego użytku. Z kolei zakupowych toreb z tworzyw sztucznych wytworzono 510 200 946 sztuk. 71% z nich wynosiły torby o grubości poniżej 15 mikrometrów.
Rynek w 2022 r. zdominowały jednorazowe opakowania z papieru i tektury, których było 5,861 mln ton (przy 32,2 tys. ton wielorazowych). Liczba jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych wyniosła 2,982 mln ton, a wielorazowych – 69 tys. ton. Jedyna kategoria, w której opakowań wielokrotnego użytku było więcej niż jednokrotnego, to opakowania drewniane – pierwszych wytworzono 2,54 mln ton, a drugich 2,094 mln ton.
Podczas debaty podkreślano, że dużym problemem w gospodarce odpadami w Polsce są opóźnienia we wprowadzeniu ROP-u. Jednakże już sama zapowiedź wprowadzenia tego s...