Frakcja kaloryczna z odpadów w GOZ-ie
Niezależnie od założeń gospodarki o obiegu zamkniętym równie ważnym aspektem zarządzania odpadami jest wykorzystanie frakcji kalorycznej z odpadów. W kontekście GOZ-u odpady kaloryczne są cennym surowcem, który może być przekształcany w energię elektryczną i ciepło, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości odpadów oraz do zwiększenia efektywności energetycznej, a co za tym idzie, do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W Polsce co roku wytwarzane jest około 6-6,5 mln ton frakcji kalorycznej odpadów – odpadów, których zgodnie z prawem nie można składować, nie da się też ich poddać recyklingowi. Wspomniana frakcja kaloryczna nadaje się jednak do produkcji paliw z odpadów i biomasy celem ich energetycznego wykorzystania.
Od 2016 roku wprowadzony został zakaz składowania frakcji palnej odpadów komunalnych o wartości opałowej ponad 6 MJ/kg. Spowodowało to, że w Polsce odpady mogące podlegać termicznemu przekształceniu obecnie wykorzystuje się głównie w:
- instalacjach termicznego przekształcania odpadów,
- cementowniach.
Część odpadów wywożonych jest natomiast zagranicę do tamtejszych elektrociepłowni i spalarni.
Ze względu zatem na przedstawione powyżej liczby w Polsce od dłuższego czasu istnieje problem zagospodarowania wspomnianej frakcji...