Metale żelazne i nieżelazne: domknąć obieg
Jak usprawnić odzysk metali w odniesieniu do systemu segregacji odpadów? Do czego powinna się odnosić rozszerzona odpowiedzialność producentów? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Metale żelazne i nieżelazne”, który odbył się podczas Forum Recyklingu.
Moderatorem panelu był Jacek Wodzisławski, prezes Zarządu Fundacji RECAL. W panelu uczestniczyli: dr Jędrzej Bujny z kancelarii BUJNY Prawo dla Ekosystemu, Jarosław Warczygłowa, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie, Damian Korczewski, dyrektor ds. jakości Sibelco Green Solutions Poland i Robert Leszczyński, członek Zarządu PreZero Zielona Energia.
– Recykling odpadów metalowych jest jednym z najważniejszych zagadnień w gospodarce obiegu zamkniętego. Wynika to z tego, że choć metale stanowią ilościowo i wagowo najmniejszą frakcję wśród odpadów, to ich wartość ekonomiczna jest znaczna – podkreślał moderator panelu.
Do tego prawidłowe zajęcie się odpadami metalowymi oznaczać może znaczne korzyści dla środowiska. W przeciwieństwie do np. plastiku większość metali, takich jak stal czy aluminium, może być nieskończoną liczbę razy przetwarzana i wykorzystywana na nowo. W praktyce około 80% stali i 75% aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane przez człowieka, wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym. Pośród innych rodzajów odpad...