Legislacja w Brukseli jest procesem ciągłym i w zasadzie nieustająco pojawiają się istotne dla branży wodociągów i kanalizacji kwestie. Co dziś w eurostolicy leży na stole w kwestiach wod-kan?

Oczywiście, branży wodociągowej najbliższe są trzy dyrektywy: w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi1, w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych2 (dalej: dyrektywa ściekowa) oraz w sprawie rolniczego wykorzystania osadów ściekowych3. Nie należy także zapominać, że całą legislację wodną łączy ramowa dyrektywa wodna4, która jest podstawą dążenia Unii Europejskiej do osiągnięcia dobrego stanu wód. 

Jednak coraz częściej wychodzimy z granic naszego sektora, gdyż musimy zaangażować się również we wdrażanie legislacji dotyczącej odporności infrastruktury krytycznej, cyberbezpieczeństwa, zrównoważonych inwestycji itd. 

Krajobraz powyborczy

Pod koniec roku, po wyborach i uformowaniu się Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, można przyjrzeć się ogólnej sytuacji w polityce środowiskowej Polski w kontekście legislacji Unii Europejskiej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego frakcje centrowe mają nadal większość, choć prawica urosła w siłę, szczególnie ta skrajna. 

Frakcje proeuropejskie są jednak największą siłą w Parlamencie. Niestety, słabną trendy prośrodowiskowe. Coraz rzadziej m&o...