Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nielegalne wpięcia kanalizacyjne w rejonie krakowskiej rzeczki Dłubni

Nielegalne wpięcia kanalizacyjne w rejonie krakowskiej rzeczki Dłubni
R.G.
12.11.2024, o godz. 12:46
czas czytania: około 2 minut
0

W miniony weekend, spacerowiczów z Krakowa zaniepokoił widok jaskrawozielonej wody w rzeczce Dłubni. Jak się okazało, efekt ten wywołało badanie szczelności kanalizacji deszczowej. Kontrolę przeprowadzili przedstawiciele Jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podczas kontroli dokonanej przez straż miejską, KEGW, WMK oraz PGW WP w rejonie ulic Wańkowicza, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Nowolipki w Krakowie wykryto posesje nielegalnie podłączone do kanalizacji deszczowej.

Barwnik wykrywający wpięcia 

Kontrola polegała na wprowadzaniu niewielkich ilości barwnika do urządzeń sanitarnych w miejscowych posesjach, co pozwoliło na wyłapanie niezgodnych z prawem wpięć kanalizacji sanitarnej do kanalizacji deszczowej. Jak zapewniają krakowskie służby, używany do tego barwnik jest bezpieczny dla środowiska i ulega szybkiemu rozkładowi w środowisku.

Jak podkreślają też kontrolerzy, wody z dachu które trafiają do kanalizacji deszczowej zwykło się uważać za wody czyste. Przy czym, opady atmosferyczne niosą ze sobą np. zanieczyszczenia z powietrza, pochodzące z otaczających roślin, drzew, naniesione przez ptaki, a także te pochodzące z pokryć. Część wód opadowych w Krakowie wpływa bezpośrednio do rzek. Dlatego tak ważne są kontrole podziemnych kanałów i wyłapywanie nielegalnych wpięć.

Wykrywanie metodą zadymiania

Podczas powyższej inspekcji, do studzienek i wpustów ulicznych wtłaczano też  specjalistyczny dym, który pojawił się w kilku miejscach na prywatnych posesjach, co pozwoliło zlokalizować nielegalne podpięcia.

Jak zapewniają realizatorzy kontroli, ten bezwonny i nietoksyczny środek wykorzystywany przy kontroli, podobnie jak barwnik, również jest bezpieczny dla środowiska. Gęsty i dobrze widoczny z daleka dym pozwala zorientować się, czy pod ziemią są rury, którymi z posesji nielegalnie odprowadza się deszczówkę do kanałów ściekowych. Metoda zadymiania służy też do weryfikacji drożności sieci kanalizacyjnej w badanym terenie.

Przeciążenia i awarie sieci

Prawo zabrania kierowania ścieków bytowych do kanałów wód opadowych. Nielegalne podpięcia, poza zanieczyszczeniem miejskich potoków, przeciążają też sieci kanalizacyjne. Wskutek czego mogą wystąpić lokalne wypływy nieczystości i podtopienia posesji.

W dalszej perspektywie niezgodne z prawem podpięcia prowadzą też do szybszego zużywania się podziemnej infrastruktury kanalizacyjnej.

Dodajmy, że kontrole nieruchomości przeprowadzane przy użyciu barwnika i dymu, dają możliwość stwierdzenia istnienia nielegalnych przyłączy nawet bez konieczności wejścia na teren tych nieruchomości.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024