Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Gliwicki samorząd odnowił ratusz

Gliwicki samorząd odnowił ratusz
pap/jw
18.11.2024, o godz. 10:06
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwicki samorząd zakończył remont ratusza, stojącego pośrodku średniowiecznego rynku. Prace – pierwsze takie od ponad dwóch dekad – wsparł Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Budowlę datuje się na XIV lub nawet XV w.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zakończyły się właściwe prace związane z renowacją ratusza, znikają rusztowania i siatki ochronne, trwają prace porządkowe, a na początku obecnego tygodnia odbędą się odbiory.

Miasto zaznaczyło, że elewacja wymagała naprawy. Od 2002 r. pojawiły się na niej liczne spękania, a miejscami się kruszyły. Od lipca br. wyczyszczono ściany, usunięto stare warstwy farb i tynku i nałożono nowe tak, aby elewacja ratusza była spójna z zabudową Rynku.

Zakres renowacji

Poza remontem elewacji, renowację przeszły drzwi wejściowe, przy których zainstalowano nowe kinkiety oświetleniowe. Wymieniono część obróbek blacharskich – pokrycie gzymsów, rynny i rury spustowe. Na parterze odnowiono kraty okienne, a na wyższych kondygnacjach kwietniki.

Odnowiono także XVIII-wieczną rzeźbę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej Johanna Melchiora Österreicha, umieszczoną na jednej ze ścian budynku. Została oczyszczona, uzupełniono ubytki i spękania kamienia, odtworzono złocenia, powstała nowa podstawa z blachy miedzianej.

Dodatkowo wymieniono tarcze i wskazówki zegara na ratuszowej wieży, co nie było ujęte w pierwotnym projekcie. Ostatnio zegar był remontowany pięć lat temu.

Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich koszt wyniósł ponad 1,2 mln zł, a prawie całość (98 proc.) pokryła dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Trochę historii

Gliwicki rynek powstał w momencie lokacji miasta w połowie XIII w. Do dziś został zachowany jego średniowieczny kształt architektoniczny i układ pobliskich uliczek. Z powodu wielu pożarów nie zachował się żaden ówczesny budynek. Najstarsze murowane fragmenty ratusza pochodzą z XIV lub XV w.; dotąd w jego piwnicach zachowały się fragmenty murów z czasów średniowiecza.

Pierwotnie drewniany gmach ratusza wzniesiono na przełomie XIII i XIV w. Budynek był parokrotnie przebudowywany i odbudowywany, również po pożarach. Ratuszowa wieża, zachowana do czasów współczesnych, powstała prawdopodobnie po pożarze w 1601 r., w latach 1784–1789 dokonano jej podwyższenia, a w 1842 r. modyfikacji.

Elewacjom gliwickiego ratusza nadano obecny neoklasycystyczny wygląd w latach 20. ub. w. Obecnie budynek ma czterokondygnacyjną wieżę zegarową z hełmem i iglicą, podcienia, dobudowane po jego północnej stronie na początku lat 80. ub. w. Na ścianie poniżej wieży znajduje się historyczny herb Gliwic, nadany miastu przez cesarza Ferdynanda II w 1629 r.

W średniowieczu i nieco później na parterze ratusza znajdowała się sala sądowa i kilka mniejszych pomieszczeń, w tym mieszkanie pisarza miejskiego i pokój straży miejskiej. Na pierwszym piętrze umiejscowiono salę obrad rady. W piwnicach prowadzono wyszynk piwa i wina. Dziś ratusz ma funkcje reprezentacyjne: zdarzają się tam uroczyste posiedzenia rady miasta, śluby i wydarzenia kulturalne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024