Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę, że wydało zezwolenia dla piątego operatora systemu kaucyjnego decyzją z 23 października 2024 r., został z nim Podmiotowi Reprezentującemu – spółka Reselekt S.A.
Wcześniej resort wydał pozwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego firmom: Zwrotka, Polka, OK Operator System oraz Eko-Operator.
Od kiedy system kaucyjny?
System kaucyjny miał ruszyć 1 stycznia 2025 r. Obecnie jednak trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie kaucyjnym, która przesuwa termin wprowadzenia systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy przesuwającego start systemu kaucyjnego odbyło się w Sejmie 7 listopada br. Dzień później projekt został skierowany do prac w podkomisji, której najbliższe posiedzenie zaplanowano na 19 listopada. Termin przedstawienia sprawozdania przez komisje gospodarki oraz środowiska to 3 grudnia br.
Po stworzeniu systemu kaucyjnego, kaucja pobierana będzie od każdego wprowadzonego na rynek napoju w opakowaniu objętego tym systemem. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu będzie następował również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia napoju.
Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.
Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Komentarze (0)