Za uchwaleniem ustawy głosowało 243 posłów, 203 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Przed przyjęciem ustawy Sejm odrzucił wniosek o jej odrzucenie w całości, zgłoszony przez Konfederację.
Implementacja unijnych przepisów
Celem nowelizacji jest implementacja unijnych przepisów. Zgodnie z ustawą firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju. Ustawa podwyższa też progi przychodowe, powyżej których należy prowadzić księgi rachunkowe. Jak informowało na początku br. Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt, unijne przepisy “stanowią kolejny krok na drodze rozwoju sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie informacji niefinansowych, zwanej obecnie sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju”.
Jednolite standardy
Nowe przepisy rozszerzają zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Obowiązek obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
Nowe przepisy nakładają obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według jednolitych w UE standardów. Zakres sprawozdań będzie poszerzony i będą one obejmować informacje na temat kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego, w tym praw człowieka, oraz ładu korporacyjnego. Sprawozdania te będą weryfikowane przez biegłych rewidentów, a także będą musiały być digitalizowane.
Komentarze (0)