Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Współpraca w zakresie "Miasta Nauki" będzie kontynuowana

Współpraca w zakresie
pap/jw
09.12.2024, o godz. 8:06
czas czytania: około 3 minut
0

Rektorzy siedmiu śląskich uczelni wyższych podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach podpisali w sobotę deklarację o dalszej współpracy z władzami i mieszkańcami. Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem roku, w którym miasto pełniło rolę Europejskiego Miasta Nauki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwszego dnia 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, który trwa od 7 do 9 grudnia, odbyło się symboliczne zwieńczenie roku, w którym Katowice nosiły tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Jednocześnie przedstawiciele siedmiu uczelni wyższych w województwie śląskim podpisały deklarację o kontynuowaniu współpracy w ramach Konsorcjum Akademickiego Katowice–Miasto Nauki.

Nauka, sztuka i edukacja

– Należy dążyć do tego, aby każdy miał szansę czerpać korzyści z obecności uczelni publicznych w regionie. Dlatego będziemy kontynuować współpracę na rzecz rozwoju dziedzictwa miasta nauki, w tym zwłaszcza w zakresie umacniania dialogu społecznego poprzez naukę, wspólnych badań naukowych, kształcenia studentek i studentów oraz poprawy warunków życia i kształcenia w regionie przez umacnianie związków uczelni z ich otoczeniem społecznym, gospodarczym i samorządowym – podkreślił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Deklaracja podpisana przez rektorów uczelni, Miasto Katowice oraz przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i województwa śląskiego stanowi fundament dalszej współpracy na rzecz rozwoju dziedzictwa “Miasta Nauki”.

Rektorzy uczelni zgodzili się, że nauka, sztuka i edukacja są “dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców regionu” i powinny stanowić podstawę rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

– Nauka i edukacja budują odporność regionu i państwa, a także stanowią o ich przyszłości przygotowując instytucje i obywateli na dokonujące się zmiany demograficzne, kulturowe, technologiczne, energetyczne i klimatyczne – stwierdzili obecni na konferencji.

Wskazali na konieczność podjęcia działań związanych z ochroną zdrowia mieszkańców oraz poprawą stanu środowiska naturalnego, z uwagi na historyczną eksploatację przemysłową regionu. Według rektorów to uczelnie publiczne powinny odegrać kluczową rolę we wdrażaniu rozwiązań systemowych, umożliwiających diagnozę i naprawę istniejących problemów środowiskowych i społecznych.

Podczas ceremonii podkreślono, że Śląsk ma szansę na rozwój dzięki współpracy różnych środowisk naukowych, instytucji samorządowych i mieszkańców.

– Troską środowiska naukowego będzie dołożenie starań, by wspólnie z obywatelami i władzami miast i regionów znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie dla pojawiających się problemów. To nowa “Agora”, gdzie z pomocą swoich uczelni wolni obywatele pytają, dyskutują, stawiają hipotezy, eksperymentują, zaspakajając w ten sposób naturalną ciekawość poznania i pragnienia prawdy – podsumowała rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Celina Olszak.

Festiwal jest także zachętą do włączenia się w innowacyjne działania oraz złożenia własnego poparcia dla idei “Miasta Nauki” za pomocą nowoczesnych technologii. Uczestnicy mogli złożyć wirtualne podpisy, aby wyrazić swoje poparcie dla idei kontynuacji współpracy naukowej i edukacyjnej.

Europejskie Miasto Nauki

Jak podkreślają uczelnie, podpisanie deklaracji oraz podsumowanie roku Europejskiego Miasta Nauki to ważny krok dla przyszłości Katowic i całego regionu. Śląski Festiwal Nauki jest symbolem dynamicznej współpracy między nauką, edukacją, sztuką oraz lokalną społecznością.h

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024