Plac w kilku odsłonach
Plac Powstańców Warszawy znajduje się w centrum stolicy i sąsiaduje z jedną z głównych ulic Śródmieścia – Świętokrzyską. Otacza go zwarta zabudowa, mieszcząca banki, urzędy i hotele, wśród której wyróżnia się budynek Prudentialu – przed wojną najwyższy budynek w stolicy, a potem jeden z symboli powstania warszawskiego.
Chętnie odwiedzany przez mieszkańców, zielony i bujnie zadrzewiony przed wojną plac (kolejno Dzieciątka Jezus, Warecki, Napoleona) w latach 80. XX w. utracił swój charakter i stał się przestrzenią wykorzystywaną głównie przez użytkowników samochodów. Po ukończeniu budowy pierwszego odcinka II linii metra, obejmującego fragment jego terenu, pojawiła się możliwość wprowadzenia zmian i przywrócenia mu charakteru wielofunkcyjnego, pełnego roślin placu miejskiego. Nie od razu jednak spełniły się oczekiwania warszawiaków.
Estetyzacja i rozczarowanie
W 2014 r. przeprowadzono remont placu Powstańców Warszawy, przekształcając istniejący tam parking w ogólnodostępną przestrzeń, która – wraz ze zmodernizowaną ul. Świętokrzyską – miała nadać nowy charakter całej okolicy. Prace wykonano w przyspieszonym tempie, gdyż nową wersję placu postanowiono udostępnić mieszkańcom na 70. roczn...