100 tys. ton wydajności przetwarzania
Budowa zakładu przy ul. Gospodarczej w Zawierciu ruszyła w ub. roku i kosztowała ok. 35 mln zł. Instalacja o wydajności przetwarzania ok. 100 tys. ton odpadów mieści się obok tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Zbudowany we współpracy z ZGK i miastem zakład, ma uzupełniać lokalny system gospodarki odpadami. Bezpośrednio stworzył kilkanaście nowych miejsc pracy i korzysta z lokalnych firm transportowych, co generuje kolejne miejsca. Instalacja ma nie być uciążliwa dla otoczenia: proces produkcji odbywa się w całości w hali, z której powietrze jest oczyszczane.
Dawna zabrzańska elektrociepłownia, o historii sięgającej początków XX w., stała się częścią Fortum w 2011 r. W 2015 r. firma zdecydowała o budowie nowego zakładu. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Zakończona w 2018 r. budowa kosztowała ok. 870 mln zł. Obecnie wielopaliwowa elektrociepłownia dostarcza prąd i ciepło do blisko 70 tys. odbiorców w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu.
Wielopaliwowa czyli gotowa na zmiany dostępności i cen
Fortum akcentuje innowacyjność elektrociepłowni, wynikającą przede wszystkim z elastyczności paliwowej. Może być ona zasilana trzema paliwami – węglem, RDF i biomasą. Proporcja paliw może być zmieniana, w zależności np. od cen i dostępności. Źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW zapewnia sprawność układu ponad 90 proc. Od początku działania zakładu w Zabrzu wykorzystano w nim kilkaset tysięcy ton RDF, przy czym średnia jego wartość opałowa to ok. 13 tys. kJ/kg, czyli więcej niż węgla brunatnego. Współspalanie paliwa alternatywnego w EC Zabrze pozwala na optymalizację wykorzystania węgla.
W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa RDF wykorzystywane są odpady z tzw. frakcji resztkowej, w której skład wchodzą odpady będące pozostałością po sortowaniu i nienadające się do recyklingu. Przepisy – zarówno europejskie, jak i krajowe – coraz bardziej ograniczają możliwości ich składowania.
Komentarze (0)