Pilotaż programu prowadzony jest w Warszawie (52 placówki), Piasecznie, Płocku, Siedlcach, Radomiu, Żyrardowie oraz Ostrołęce, w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Rybniku, Bytomiu, Tychach, Chorzowie i Zabrzu oraz Łódź – 15 placówek.
Jakie odpady można oddać na poczcie
Poczta Polska wskazała, że do specjalnie oznakowanych pojemników będzie można wrzucać drobne elektrośmieci: żelazka, czajniki elektryczne, routery, telefony komórkowe, zegarki czy zabawki elektryczne. Podała, że na ekologicznych kartonowych kontenerach znajdują się wskazówki dotyczące urządzeń, które mogą do nich trafić. Operator przypomniał, że zużyte baterie, jak dotychczas, zbierane są do oddzielnych pojemników, które znajdują się w placówkach pocztowych już od 2015 r.
Odpady będą odbierane i przewożone do wyspecjalizowanych punktów recyklingu. Poczta Polska zwrócił uwagę, że elektrośmieci zawierają zarówno cenne surowce, jak i substancje szkodliwe, które mogą negatywnie wpływać na środowisko. “Wszystkie elektrośmieci zbierane przez firmy takie jak MB Recycling i Terra Recycling są przetwarzane. Odzyskuje się z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Surowce te wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów” – wyjaśniła spółka.
W kierunku proekologicznym
“Rozszerzenie oferty o zbiórkę drobnego AGD jest naturalnym krokiem w rozwijaniu naszych usług proekologicznych. (…) Wierzymy, że ten projekt spotka się z dużym zainteresowaniem i stanie się kolejnym krokiem w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości – podkreślił wiceprezes Poczty Polskiej ds. sprzedaży Piotr Szajczyk.
Poczta Polska dodała, że jeśli ta inicjatywa, podobnie jak zbiórka baterii, spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, planuje ustawienie pojemników także w innych placówkach.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.
Komentarze (0)