W Olsztynie i Lesznie pracownicy urzędów miast będą mieli wolną Wigilię na mocy zarządzeń wydanych przez prezydentów tych miast. To oznacza, że nie będą musieli tego dnia odpracowywać.
Nie tylko Leszno i Olsztyn
Wolną Wigilię będą mieli także pracownicy Urzędu Miejskiego w Turku. W tym mieście urzędnicy nie dostali takiego “prezentu” od przełożonych, tylko odpracowali ten dzień wcześniej, bo sobotę 7 grudnia. Także mniejsze samorządy w Wielkopolsce, np. Ślesin i Krzymów, wprowadziły wolne w Wigilię, ale w tych samorządach odpracowano ten dzień 14 grudnia.
24 grudnia do pracy nie pójdą także urzędnicy z Goliny, Grodźca, Wilczyna w powiecie konińskim.
“Od lat pracowałam w Wigilię i nie pamiętam, by w tym dniu przyszedł do mnie ktoś załatwiać sprawę. Siedziałam w tym dniu w pracy jak na szpilkach i myślałam tylko o tym, kiedy wyjdę do domu” – powiedziała PAP urzędniczka z ratusza w Olsztynie.
Od przyszłego roku wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku wigilia będzie dniem wolnym od pracy. W pierwotnej wersji projekt – złożony przez posłów Lewicy – przewidywał, że wolny od pracy 24 grudnia miałby być wprowadzony już w tym roku. Posłowie zdecydowali jednak, że Wigilia będzie wolna od 2025 roku, przyjmując też zapis o dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu.
Senackie komisje gospodarki narodowej oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej jednogłośnie poparły ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy od 2025 r. Wcześniej komisje odrzuciły poprawki Magdaleny Biejat, która chciała m.in., by Wigilia była dniem wolnym już w tym roku. Ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.
Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.
Komentarze (0)