Urząd Miasta Poznania zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności – zwłaszcza przy wyprowadzaniu psów – a także o stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii.
Martwy nietoperz i zagrożony obszar
W związku ze znalezieniem martwego nietoperza, który chorował na wściekliznę, powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby zakaźnej zwierząt.
“Granice tego terenu przebiegają wzdłuż ul. Engeströma do skrzyżowania z ul. Bednarską, następnie wzdłuż ul. Bednarskiej do skrzyżowania z Szamarzewskiego. Dalej wzdłuż ul. Szamarzewskiego do jej przecięcia z ul. Szamotulską oraz wzdłuż Szamotulskiej do skrzyżowania z ul. Engeströma” – podano.
Na obszarze zagrożonym zakazuje się organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt. Zakazuje się ponadto wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren zagrożony. W całym tym obszarze nakazuje się także zaszczepienie przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie mają ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.
Zasady te obowiązują do odwołania.
Obowiązkowe szczepienia
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.
Powiatowy lekarz weterynarii przypomina, że szczepienie zwierząt jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Zaleca też, by objąć nim nie tylko psy, ale również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie.
Urząd miasta zaznaczył, że w razie znalezienia martwego zwierzęcia w wyznaczonym obszarze zagrożenia nie wolno go dotykać. Taką sytuację trzeba zgłosić do oficera dyżurnego Straży Miejskiej Miasta Poznania, tel. 986.
Komentarze (0)