Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Krajowy plan działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 r.

Krajowy plan działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 r.
01.07.2010, o godz. 13:25
czas czytania: około 4 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zgodnie z artykułem 4 ust. 3 Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, każde państwo członkowskie do 30 czerwca 2010 r. opracuje i przekaże Komisji Europejskiej Krajowy plan działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 roku.

Krajowy plan działania będzie przedstawiał ścieżki dochodzenia do 15% udziału OZE w energii finalnej w podziale na energię elektryczną, ciepło i chłód oraz energię odnawialną w transporcie, uwzględniając m.in. wpływ polityki efektywności energetycznej na końcowe zużycie energii oraz odpowiednie środki, które należy podjąć dla osiągnięcia krajowych celów ogólnych w zakresie udziału OZE w wykorzystaniu energii finalnej.

Warto zaznaczyć, iż przygotowanie „Planu działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 roku” jest także jednym z pierwszych zadań wynikających z Polityki energetycznej Polski do 2030 r. w obszarze energii odnawianej.

Krok pierwszy, projekt Planu krajowego

W celu wypełnienia tego zobowiązania, a w związku z tym pozyskania niezbędnych informacji do opracowania przedmiotowego dokumentu, minister gospodarki podjął działania zmierzające do przygotowania szczegółowej analizy, na podstawie której został opracowany Krajowy plan… Informacje zawarte w tej analizie zostały oparte na prognozach branżowych, w tym mających charakter ogólnodostępny, oraz danych pozyskanych od towarzystw branżowych. Już na etapie sporządzania dokumentu zostały przeprowadzone bezpośrednie konsultacje z przedstawicielami środowiska branżowego energii odnawialnej, w ramach których omówiono potencjalne możliwości rozwoju technologii OZE do 2020 r.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 30 czerwca 2009 r. ustanawiającą schemat krajowych planów działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, na mocy dyrektywy 2009/28/WE Krajowy plan działań zawiera opis następujących zagadnień:
• Podsumowanie polityki krajowej w zakresie energii ze źródeł odnawialnych,
• Przewidywane końcowe zużycie energii w latach 2010-2020,
• Cele kursy dotyczące wykorzystania energii ze źródeł odnawianych,
• Środki służące osiągnięciu wyznaczonych celów,
• Oceny szacunkowe dot. wkładu każdej technologii energii odnawialnej w realizację wiążących celów na 2020 r. oraz orientacyjnego kursu okresowego w zakresie udziału OZE w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz w transporcie.

Dokument odnosi się do działań prowadzonych przez administrację rządową (odpowiedzialną za stworzenie warunków do stabilnych dostaw energii), organizacje i stowarzyszenia działające w branży OZE, potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem OZE. Określa ponadto współpracę między organami władzy lokalnej, regionalnej i krajowej, szacowaną nadwyżkę energii ze źródeł odnawialnych, która mogłaby zostać przekazana innym państwom członkowskim, strategię ukierunkowaną na rozwój istniejących zasobów biomasy i zmobilizowanie nowych zasobów biomasy do różnych zastosowań, a także środki, które należy podjąć w celu wypełnienia stosownych zobowiązań, wynikających z dyrektywy 2009/28/WE. Zakłada się, że filarem zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych będzie większe wykorzystanie biomasy oraz energii elektrycznej z wiatru.

Należy zaznaczyć, że przygotowany już projekt Action Planu uwzględnia wszystkie wymagane decyzją Komisji zagadnienia. Jednakże ostateczny kształt dokumentu zostanie opracowany przez Ministerstwo Gospodarki, po uprzednim przeprowadzeniu konsultacji społecznych z zainteresowanymi resortami, a także ze wszystkimi branżowymi organizacjami i stowarzyszeniami. Po uwzględnieniu ewentualnych uwag przedmiotowy dokument zostanie przedłożony pod obrady Komitetu do spraw Europejskich (KSE). Po przyjęciu dokumentu przez KSE będzie on przesłany do Komisji Europejskiej (KE), a także opublikowany na ogólnodostępnej stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki oraz w portalu internetowym KE.

Krok drugi „Prognoza…”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż na podstawie projektu Krajowego planu… Minister Gospodarki w ramach implementacji przepisów dyrektywy 2009/28/WE opracował dokument pn. „Prognoza będąca realizacją zobowiązania wynikającego z art. 4 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE”. Prognoza przedstawia pozycje dotyczące przewidywanego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii w latach 2010-2020, tj. końcowe zużycie energii (ktoe), końcowe zużycie energii  z OZE (ktoe) oraz prognozę nadwyżki produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zawarte w dyrektywie cele pośrednie dla Polski określają udział energii ze źródeł odnawialnych w poszczególnych latach na następującym poziomie: 2012 r. – 8,76%, 2014 r. – 9,36%, 2016 r. – 10,44%, 2018 r. – 11,88%. Przedmiotowy dokument w świetle polskiego potencjału w zakresie rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wyraźnie pokazuje, że ww. cele pośrednie, Polska jest w stanie osiągnąć.

Cel obligatoryjny udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energii finalnej w 2020 r. dla Polski wynosi 15%. 29 stycznia 2010 r. Komitet do spraw Europejskich przyjął prognozę wskazującą na możliwość osiągnięcia nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych powyżej obligatoryjnego poziomu i wynoszącą 15,48%.

Tego samego dnia dokument został przekazany do Komisji Europejskiej. Opublikowano go na ogólnodostępnej stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki oraz w portalu internetowym Komisji Europejskiej.

dr Henryk Majchrzak, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024