Opaski mają metr szerokości i są zakładane około 50 cm powyżej podstawy pnia. Pokrywa je kleista substancja, o bardzo dużej lepkości i dobrej przyczepności. Do tak przygotowanej nawierzchni przylepiają się owady – wiosną rozpoczynające swoją wędrówkę z podłoża, po pniu, aż ku koronie drzewa. Foliowa obręcz spełnia więc funkcję pułapki.
W niektórych przypadkach skuteczność lepów zwiększają dyspensery feromonowe, które wabiąc owady, zachęcają je do peregrynacji. Feromony umieszczane są na wszystkich pomnikach przyrody i na 20 procentach pozostałych drzew objętych zabiegami. Jeden dyspenser wystarcza na 1 m obwodu pnia.
W Łodzi ogółem założonych zostanie 1414 opasek lepowych, w tym 300 z feromonem: 255 szt. znajdzie się na Bałutach, 262 szt. na terenie Delegatury Łódź-Górna, 346 szt. umieszczonych zostanie na Polesie i w Śródmieściu, zaś 551 szt. na terenie zarządzanym przez Delegaturę Łódź-Widzew. Foliowe pierścienie znikną z pni do 30 czerwca br.
Lepkie obejmy chronią kasztanowce białe przed jednym pokoleniem szrotówka. By zabieg przyniósł jak najlepsze rezultaty, trzeba go jednak połączyć z usuwaniem martwych liści, ponieważ to właśnie w nich kasztanowcowiaczek zimuje i rozmnaża się. Dlatego jesienią, podobnie jak w latach minionych, konieczne będzie grabienie i palenie suchych liści.
źródło: uml.lodz.pl
Komentarze (0)