KPEiK wreszcie na stole
Po latach oczekiwań Ministerstwo Klimatu i Środowiska wreszcie przedstawiło projekt Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Dokument, który ma wyznaczyć kierunki transformacji energetycznej do 2030 i 2040 roku, trafił do konsultacji publicznych.
To krok milowy w procesie planowania polityki energetycznej, ale – jak podkreślają przedstawiciele sektora ciepłowniczego – wymaga on jeszcze uzupełnienia.
Pierwsze pozytywne sygnały
Przede wszystkim należy podkreślić, że po wielu latach przygotowań dokument został w końcu przedstawiony opinii publicznej. To materiał całościowy – główny dokument obejmuje pięć wymiarów polityki energetycznej, a uzupełnia go sześć szczegółowych załączników. Dzięki temu proces transformacji energetycznej można postrzegać w sposób spójny i szeroki. Ważnym elementem jest także zaprezentowanie dwóch scenariuszy rozwoju:- WAM – aktywnej transformacji,
- WEM – opartego na obecnych instrumentach i polityce.