"Wenus" i "Jesień" – dwie z 21 kamiennych rzeźb z alei głównej Ogrodu Saskiego – opuszczają park. Konieczna jest ich naprawa. XVIII-wieczne zabytki autorstwa Fryderyka Karola Deybla przedstawiają postacie mitologiczne oraz alegorie pór roku, nauk i sztuk. Rzeźby co miesiąc przechodzą profilaktyczny monitoring konserwatorski. W wyniku takich przeglądów okazało się, że dwie wymagają poważniejszych zabiegów naprawczych.
Figura symbolizująca "Wenus" przejdzie oczyszczenie nawierzchni, uzupełnienie ubytków, a następnie poddana zostanie żmudnemu procesowi ujednolicenia kolorystyki. Dzięki temu znikną przebarwienia. Rzeźba przedstawiająca "Jesień" odzyska brakujący element jaki trzymała w lewej dłoni. Konserwatorzy odnajdą w materiałach źródłowych informację jaki to był przedmiot i go zrekonstruują. Konieczne jest także naprawienia poprzecznie pękniętej głowy rzeźby. Posąg zostanie oczyszczony. Obie figury poddane zostaną zabiegowi hydrofobizacji, który zabezpieczy je przed niszczącym działaniem wód opadowych. Program naprawy zatwierdzony jest przez Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Prace potrwają około 8 tygodni, w połowie wakacji rzeźby wrócą na swoje miejsca. Konserwacja figur prowadzona będzie w pracowni wykonawcy w Ożarowie Mazowieckim. Wykonawca – firma ZKR Pawła Jędrzejczyka – daje 5-letnią gwarancję na wykonane naprawy. Koszt konserwacji wyniesie niecałe 22 tys. zł.
Rzeźby, którymi w sześciu stołecznych parkach opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta, co miesiąc poddawane są przeglądom prowadzonym przez konserwatorów zabytków. W ramach monitoringu wykonywane są także takie zabiegi konserwatorskie jak np. mycie czy dezynfekcja rzeźb. Ta profilaktyka ma na celu utrzymanie zabytkowych elementów wystroju parków w jak najlepszym stanie i wpisuje się w zasadę "taniej zapobiegać niż leczyć". ZOM opiekuje się 46 obiektami zabytkowymi w sześciu parkach: Ujazdowskim, Praskim, Skaryszewskim, Ogrodzie Saskim, na Polu Mokotowskim oraz w parku Fosa i Stoki Cytadeli.
źródło: ZOM w Warszawie
Komentarze (0)