Plac Nowy na nowo

Plac Nowy na nowo
29.06.2009, o godz. 8:03
czas czytania: około 2 minut
0

Po Małym Rynku, placu bohaterów Getta czy placu Matejki, kolejny fragment zabytkowej przestrzeni publicznej w Krakowie odzyska dawną świetność. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Nowego na Kazimierzu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

25 projektantów wzięło udział w rywalizacji na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną placu Nowego na krakowskim Kazimierzu. Zdaniem jurorów najlepsza okazała się koncepcja przedstawiona przez Biuro Projektów Lewicki Łatak.

– Zadecydowały wielofunkcyjność propozycji, przy zachowaniu dotychczasowej atmosfery placu, wzbogaconej o nowe elementy architektoniczne – mówił Michał Szymanowski, przewodniczący sądu konkursowego. Projektanci proponują zadaszenie południowej części placu. Tam miałoby być miejsce dla stałych stanowisk handlowych. – Dach służyłby jednocześnie jako taras – nowy element przestrzeni publicznej – wyjaśniał prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta, członek jury.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Dodatkowo zostanie też zaproszony do negocjacji w sprawie opracowania dokumentacji projektowej zagospodarowania placu.

Plac Nowy, jest elementem układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierz, wpisanym do rejestru zabytków już w 1934 roku oraz na Listę Dziedzictwa Światowego. Usytuowany jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta”. Położony na terenie miasta lokacyjnego (1335 r.), w latach 1607-08 wszedł w skład miasta żydowskiego. W swej obecnej postaci został ukształtowany w wieku XIX i na początku wieku XX. Znajdujący się w centralnej części placu budynek dawnej rzeźni rytualnej tzw. „Okrąglak” został zaprojektowany w roku 1899 i zbudowany w roku następnym. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z grudnia 2008 roku, obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024