Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polubić osady

Polubić osady
17.03.2014, o godz. 13:35
czas czytania: około 4 minut
0

XXI wiek przynosi wyzwania związane z gospodarką osadową. Skanalizowanie kraju i coraz doskonalsze oczyszczanie ścieków w celu ochrony środowiska naturalnego sprawiły, że ilość osadów pościekowych zwiększa się. Kończy się też okres składowania, a zaczyna zagospodarowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Czym jest osad? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Z jednej strony to niewątpliwie odpad powstający w wyniku procesu oczyszczania ścieków. Z drugiej, ze względu na zawartość w osadzie potrzebnych środowisku substancji i jego wartość energetyczną, to produkt. Osad w Polsce traktuje się jako substancję „pomiędzy”. Niby nie odpad, ale też nie produkt. I tu jest pies pogrzebany.

Co dalej?

W 11 monospalarniach powstałych w Polsce spala się ok. 34 – 36% produkcji osadów. Pozostają popioły oraz żużle. Może to być materiał do budowy dróg i autostrad. Suszenie termiczne odbywa się w 15 suszarniach, 12 kolejnych już zaplanowano, co pozwoli zagospodarować w ten sposób ok. 28% osadów. W ok. 20 suszarniach słonecznych suszy się mniej więcej 6% osadów. Susz może być odpadem palnym lub paliwem alternatywnym… Potencjał „termiki” w Polsce jest szacowany na 60 obiektów, które być może przetworzą ok. 68% powstających osadów. Jaki będzie realny, a nie szacunkowy udział „termiki” w procesie utylizacji?

W Niemczech termicznie przekształca się 53% osadów, w rolnictwie wykorzystuje się 30%, a do rekultywacji gruntów przeznacza się 14%. Tylko około 3% osadów ma inne przeznaczenie – dane z 2010 r. W Polsce, wg danych GUS-u z 2011 r., magazynowanych i składowanych jest ponad 20% osadów, w rolnictwie wykorzystuje się 22,4%, a do rekultywacji gruntów – 16,4%. Około 33% to tzw. inne wykorzystanie.

Krajowy Program Gospodarki Odpadami, w którym osadom ściekowym poświęcono bardzo niewiele miejsca (a innego programu dla nich nie ma), wskazuje na następujące problemy związane z osadem traktowanym jako odpad: niedostateczna analiza możliwości zagospodarowania osadów ściekowych na etapie projektowania oczyszczalni ścieków, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie są predysponowane do samodzielnego tworzenia skomplikowanych i drogich instalacji gospodarki osadami ściekowymi, ciągle jest wysoki odsetek składowanych osadów, rozwiązania istniejące na oczyszczalniach ścieków w większości nie uwzględniają kwestii późniejszego zagospodarowania osadów ściekowych. Brak rozwiązań kompleksowych.

Wartość dodana

Ten pościekowy „odpad” ma szansę być cennym surowcem. Osady ściekowe zawierają mnóstwo wartościowych substancji i mogą stanowić źródłem energii. W Szwecji autobusy miejskie napędzane są biogazem, będącym produktem ubocznym oczyszczania ścieków. Także ciepłownie miejskie są w stanie wykorzystać energię cieplną zawartą w ściekach. Ponadto osad można stosować jako paliwo energetyczne, we współspalaniu np. z odpadami komunalnymi. Osady zawierają też wiele substancji odżywczych: fosfor, metale wartościowe, i mogą (po odpowiednim przygotowaniu) służyć jako nawóz rolniczy, do rekultywacji gruntów. Łącznie potencjał nawozowy powstających w Polsce komunalnych osadów ściekowych przekłada się na wartość ok. 200 – 300 mln zł rocznie, a ich jakość stale poprawia się (na podstawie standardu „Modelowe rozwiązania w gospodarce osadowej”). Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Problemy związane z gospodarką osadową były dyskutowane podczas Kongresu Wodociągowców Polskich trzy lata temu, a także omawiano je w trakcie ostatniej konferencji organizowanej przez IGWP w styczniu tego roku. Wnioski zarówno Kongresu, jak i konferencji zostały przesłane na ręce przedstawicieli odpowiednich ministerstw oraz komisji sejmowych. Przede wszystkim Izba wciąż postuluje konieczność stworzenia Krajowego programu gospodarki osadami. Na kwestie zagospodarowania osadów trzeba spojrzeć kompleksowo, z perspektywy kraju. Inicjatywy oddolne problemu nie rozwiążą. Pomocny w tworzeniu wspomnianego programu może być standard osadowy „Modelowe rozwiązania w gospodarce osadowej”, który powstał pod auspicjami Izby. To podstawa do dalszych prac. Mamy też cenne doświadczenia tych przedsiębiorstw, które przyjmowały w swoich jednostkach konkretne rozwiązania. Możemy więc skorzystać z wiedzy zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych oraz z zasobów informacji bogatszych krajów, które większość naszych problemów dawno rozwiązały. Jakich zagadnień miałby dotyczyć Krajowy program gospodarki osadami?

Konieczny bilans i strategia

Na pewno potrzebna byłaby analiza aktualnego stanu gospodarki osadowej ze wskazaniem tych obszarów, w których osiągnięto cele, i tych wymagających kolejnych inwestycji. Należałoby zweryfikować prawne uwarunkowania rolniczego zagospodarowania osadów komunalnych i wskazać kierunki ich dalszego rozwoju. Być może większe rolnicze wykorzystanie osadów komunalnych jest najrozsądniejszym, najtańszym i środowiskowo najlepszym dla Polski rozwiązaniem. Trzeba też ocenić efekty funkcjonowania istniejących spalarni i suszarni. Warto też policzyć przyszłe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne w przypadku wszystkich rozpatrywanych kierunków rozwoju gospodarki osadowej, mając ciągle na uwadze skutki dla środowiska.

Rozpoczyna się kolejny okres finansowania inwestycji z udziałem środków unijnych (POLiŚ 2014-2020). Korzystać z tych środków trzeba rozsądnie. Polskie społeczeństwo bogate nie jest. Gminy i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są zadłużone. Jednak w celu dalszej ochrony środowiska naturalnego konieczne będą dalsze inwestycje, więc należy myśleć o ekonomii. Długi kiedyś trzeba będzie spłacić i to właśnie korzyści z powstających inwestycji mają to umożliwić. Do końca 2018 r. Polska powinna uporządkować gospodarkę odpadami. Czasu jest mało.

Dorota Jakuta, prezes IGWP

"Wodociągi-Kanalizacja" 3/2014


 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024