Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Środki z WRPO na kogenerację

Środki z WRPO na kogenerację
09.09.2009, o godz. 11:19
czas czytania: około 2 minut
0

Wniosek PWIK Wodkan SA z Ostrowa Wlkp. znalazł się pierwszym miejscu na liście rankingowej wniosków preselekcyjnych do wstępnego dofinansowania dla działania 3.7 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– Opublikowano listę rankingową na której projekt WODKANU  „Zabudowa układu kogeneracyjnego w Oczyszczalnio Ścieków w Rąbczynie” umieszczono na pierwszym miejscu. Wnioskowana kwota dofinansowania to 962 tysiące złotych – mówi Jacek Nasiadek, prezes PWIK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Inwestycja pn.” Zabudowa układu kogeneracyjnego w Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie” jest na etapie projektowym. Zgodnie z podpisaną umową na wykonanie układu kogeneracyjnego w wariancie pod klucz czyli projekt i wykonanie, uruchomienie kogeneracji ma nastąpić do 26 maja 2010 r.

– Po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczną się roboty budowlane związane z wybudowaniem budynku kogeneratorów, roboty branży elektrycznej, sanitarnej i automatyki, zostanie wybudowana elektroenergetyczna linia kablowa, zostaną zmodernizowane główne rozdzielnice elektroenergetyczne i układy pomiarowo-rozliczeniowe energii elektrycznej, w tym na potrzeby potwierdzania produkcji energii ze źródła odnawialnego oraz zostaną dostarczone i uruchomione wysokosprawne moduły kogeneracyjne – mówi prezes PWIK Wodkan SA.

Na terenie oczyszczalni w Rąbczynie będą zamontowane urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Spółka Wodkan SA szacuje, że w kogeneracji byłoby możliwe wytworzenie w ciągu roku około 2 tysięcy MW energii.

– Zabudowa układu kogeneracyjnego, który produkując w skojarzeniu energię cieplną i elektryczną na bazie energii chemicznej zawartej w biogazie, a powstającej w czasie fermentacji osadów ściekowych, pozwoli zaopatrywać oczyszczalnię w energię elektryczną oraz ciepło. Oznacza to, że oczyszczalnia będzie samowystarczalna. Byłaby to druga po Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym SA spółka z Grupy Kapitałowej Holdikom produkująca ciepło i prąd – wyjaśnia Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie wytwarza się około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć spalana w tzw. pochodni.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025