Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kanalizacyjne odkrycie w Łodzi!

Kanalizacyjne odkrycie w Łodzi!
08.10.2009, o godz. 12:12
czas czytania: około 1 minuty
0

Podziemny zabytek odkopano podczas modernizacji wodociągu na ul. Kilińskiego. Tuż przy Stadionie "Włókniarza" niepozorny właz prowadzi do kanału - jednego z najstarszych w Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Odnaleźliśmy coś, co może stać się jeszcze większą atrakcją niż "Dętka" pod Placem Wolności – prognozuje wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski. – Podobnie jak ona wybudowany został z cegły. Jest znacznie większy, ma boczne korytarze, a w jednej z dalszych sal mógłby zmieścić się autobus.

– Pochodzi z 1898 roku. Łączył wybudowaną w tym samym czasie Fabrykę – Nową Tkalnię Scheiblera – ze stawem, po przeciwnej stronie ulicy – wyjaśnia Ryszard Bonisławski z Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi.

Konstruując go, wykorzystano koryto Jasieni – jednej z osiemnastu rzek przepływających przez Łódź. W dobie przemysłowej zasilały w wodę budynki przemysłowe i – niestety – spełniały również funkcję ścieku. Wraz z rozwojem miasta rzeki zostały zabudowane, a stawy – zasypane. Teren przy ul. Kilińskiego pod tym względem stanowi prawdziwą gratkę dla pasjonatów rozwoju miasta.

Fabryczny kanał miał być włączony do budowanej w latach 20. i 30. XX w. łódzkiej sieci wodnokanalizacyjnej. Ówczesne władze oglądały go pod kątem włączenia go do nowo powstającej sieci. Uznali jednak, że miasto zasługuje na coś bardziej nowoczesnego. Dzięki temu przetrwał w niemal niezmienionej formie.

źródło: uml.lodz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024