Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Kraków na rzecz ochrony klimatu

Kraków na rzecz ochrony klimatu
25.11.2009, o godz. 22:56
czas czytania: około 2 minut
0

Kraków chce włączyć się w działania na rzecz ochrony klimatu. Tematem najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa będą dwa prezydenckie projekty uchwał w sprawie akcesu miasta do europejskich inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

– Zmiany klimatu nie mają granic. Dlatego chcemy włączyć się w działania, które pomogą zapobiegać negatywnym dla środowiska zjawiskom – mówi Wiesław Starowicz, zastępca prezydenta Krakowa. I zapowiada, że Kraków zamierza przystąpić do dwóch proekologicznych inicjatyw, zainicjowanych przez największe na naszym kontynencie miasta.

Pierwsza z nich – „Porozumienie między Burmistrzami w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych” – zakłada zobowiązanie uczestniczących w nim miast do redukcji emisji produkowanego przez siebie dwutlenku węgla co najmniej o 20 proc. do roku 2020. Taką wielkość przewidują oficjalne dokumenty dotyczące polityki energetycznej Unii Europejskiej. Działania w tym zakresie mają objąć przede wszystkim promowanie energii odnawialnej i programów na rzecz efektywności zużycia energii (np. w transporcie miejskim, oświetleniu ulic, utrzymaniu infrastruktury). – Dla Krakowa udział w Porozumieniu Burmistrzów będzie okazją do wymiany doświadczeń, co pozwoli na czerpanie wzorców ze stosowanych w innych miastach proekologicznych rozwiązań – wskazuje Wiesław Starowicz.

Do stycznia 2009 roku „Porozumienie między Burmistrzami” zostało podpisane przez przedstawicieli 122 miast, a kolejne 124 miasta wyraziły zainteresowanie podpisaniem. Wśród sygnatariuszy są między innymi Paryż, Madryt, Lyon, Ryga, Kolonia, Zagrzeb, Porto, Monachium.

Druga z inicjatyw, „Deklaracja EUROCITIES dotycząca zmian klimatycznych'', ma charakter deklaratywny i nie zawiera konkretnych zobowiązań dla miast. – Znajduje się w niej szereg zaleceń dotyczących sposobów postępowania w celu zmniejszenia zużycia energii i przeciwdziałania zmianom klimatycznym – wyjaśnia Starowicz. W Deklaracji jest również apel do Unii Europejskiej o wspieranie działań miast (lokalnych samorządów) w tej dziedzinie.

Do 5 stycznia 2009 roku „Deklarację” wsparły 54 miasta członkowskie EUROCITIES, w tym Paryż, Wiedeń, Kopenhaga, Helsinki, Oslo, Sztokholm i Ljubljana.

Prezydenckie projektu uchwał w sprawie przystąpienia Krakowa do dwóch europejskich inicjatyw na rzecz ochrony klimatu będą przedmiotem najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w środę 2 grudnia.

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024