Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Tczew: zegar słoneczny w parku

Tczew: zegar słoneczny w parku
03.12.2009, o godz. 10:05
czas czytania: około 3 minut
0

Zegar słoneczny już odmierza astronomiczny czas w Parku Miejskim w Tczewie. Konstrukcja stanęła na tzw. anielskiej łączce. Zegar to jeden z elementów rewitalizacji największego (15 ha) terenu zielonego w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Zegar działa, sprawdzaliśmy to przy odbiorze prac – przekonuje Janusz Landowski z Wydziału Spraw Komunalnych UM. – O tej porze roku słońce jest zbyt nisko, aby zegar wskazywał godziny od wschodu do zachodu, będzie się to jednak zmieniać wraz z porami roku. Na razie, przy słonecznej pogodzie, czas można sprawdzić ok. godz. 11-12.

Zegar słoneczny ma nie tylko wskazywać czas, to przede wszystkim miejsce relaksu, odpoczynku. Jest tak skonstruowany, że jego elementy mogą posłużyć jako wygodne siedziska. Wiosną stanie tam również drewniany podest, zdemontowany na czas zimy. Zegar zrealizowała firma PPHU Profit z Tczewa. Jego koszt to blisko 200 tys. zł.

Projekt zegara, a także cała koncepcję zagospodarowania Parku Miejskiego, na zlecenie Urzędu Miasta, przygotował zespół projektantów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Andrzej Pniewski, Remigiusz Grochal, Rafał Setlak oraz Dominika Zabłotna, która koncepcję zagospodarowania tczewskiego parku uczyniła również tematem swojej pracy dyplomowej, obronionej z wyróżnieniem). Koncepcja uwzględnia uwarunkowania zawarte w programie rewitalizacji tczewskiej starówki, ponieważ w tym obszarze park się znajduje. Zamierzeniem samorządu było, aby to miejsce nawiązywało do historycznych początków, bo park założono pod koniec XIX wieku, ale jednocześnie było wyposażone w nowoczesne rozwiązania pozwalające wypoczywać tu całym rodzinom. Pełna realizacja koncepcji uzależniona jest jednak od zasobów budżetu miasta i potrwa zapewne kilka lat.

Zgodnie z propozycjami projektantów, rozrywkowym centrum parku pozostanie amfiteatr. Odnowione mają zostać zabytkowe zabudowania użytkowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji we wschodniej części parku. Nie zmieni się funkcja budynku, gdzie mieści się stacja pomp, ale drugi obiekt planuje się zaadaptować na potrzeby Pracowni Edukacji Ekologicznej. Jeszcze dalej, na przylegającym do parku, niezagospodarowanym obecnie placu po firmie Yale, między ulicami Kołłątaja i Czyżykowską projektanci sugerują wybudowanie hotelu i restauracji. 

Duże zmiany czekają staw, który ma zostać podzielony na trzy części. Pierwsza część, najgłębsza ma być naturalna, z roślinami wodnymi, drugą nieco płytszą stanowić będzie zbiornik wodny z fontanną, a trzecią – brodzik, gdzie będą mogli chlapać się najmłodsi podczas upalnych dni.

Na terenie przylegającym do Zespołu Szkół Technicznych urządzona ma zostać strefa dydaktyczna i być może mały ogród botaniczny. Na terenie całego parku rozmieszczone mają zostać rozmaitego kształtu siedziska, urządzenia do zabaw dla najmłodszych. Tutaj także będą mogli doskonalić swoje umiejętności miłośnicy mini golfa i gry w boule.

Nie zmieni się układ ścieżek rowerowych, ani ciągów spacerowych. Co ciekawe, układ alejek pochodzi jeszcze z XIX wieku, gdy park zakładano.

Z kart historii

Starsza część parku położona w parowie powstała w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast górna część, południowa, pochodzi z początku XX stulecia. Park Miejski w Tczewie przez wiele lat należał do najwspanialszych terenów zielonych na Pomorzu. To miejsce podmiejskich spacerów cieszyło się ogromnym powodzeniem. Przez pierwsze dwa lata wytyczono sieć ścieżek i alejek. Centralnym miejscem parku był staw z fontanną, gdzie schodziły się wszystkie alejki. W parku zlokalizowane zostało ujęcie wody wraz ze stacją pomp miejskich wodociągów, która razem z wieżą ciśnień stanowiła jednolity system zaopatrzenia miasta w wodę.

W bogatym drzewostanie parku są m.in. trzy pomniki przyrody – dwa buki czerwonolistne i jedna lipa amerykańska. W pobliżu wejścia do parku leży głaz, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą kilkudziesięciu tczewskich harcerzy poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej, a w pobliżu Zespołu Szkół Technicznych umieszczono tablicę poświęcona ofiarom stalinizmu.

źródło: tczew.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024