Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Święto Drzewa

Święto Drzewa
11.10.2010, o godz. 12:08
czas czytania: około 2 minut
0

Alicja Kapuścińska wraz z córką, aktorka Julia Pietrucha, laureaci i partnerzy programu „Święto Drzewa”, wiceprezydent m.st. Warszawy Andrzej Jakubiak i Klub Gaja wspólnie zasadzili drzewa na Polu Mokotowskim w stolicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Trzy klony stanęły obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego, a żona pisarza zapewniła, że byłby on zadowolony z kolejnych drzew przy ulubionej trasie codziennych spacerów. Dlatego drzewko, najbliższe ścieżce pisarza, spontanicznie ochrzczono „Drzewem Kapuścińskich”.

Przed sadzeniem odbyła się konferencja prasowa oraz uroczystość wręczenia nagród „Czarodziejskiego Drzewa” i „Pegaza” autorom i uczestnikom najciekawszych realizacji programu edukacji ekologicznej „Święto Drzewa”. Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że głównym celem rozwijanej od ośmiu lat inicjatywy jest pogłębianie społecznej świadomości o zależności pomiędzy życiem człowieka, a przyrodą. – Sadząc drzewa właściwie dotykamy przyrody i to może najbardziej uzmysłowić nam, jak jesteśmy od niej uzależnieni – powiedział Jacek Bożek.

Szef Klubu Gaja podkreślał także, że rozmiary akcji sadzenia w ramach „Święta Drzewa” podawane w liczbach nie są najważniejsze, ponieważ przewyższa je wartość nie do oszacowania – rosnąca świadomość ekologiczna, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie społeczne, którym cechują się wszyscy uczestnicy i koordynatorzy święta organizujący je w całej Polsce. W 7. edycji przesłanie programu trafiło do ponad 40 tys. osób, a drzew zasadzono blisko 79 tysięcy.

Realizacje nagrodzone „Czarodziejskim Drzewem” pokazują jak bardzo różnią się podejmowane inicjatywy, od ogromnego pikniku dla pracowników (firma LeasePlan Fleet Management Polska) poprzez m.in. sadzenie drzew w pasie drogowym (Gimnazjum nr 1 i leśnictwo w Izdebkach), objęcie opieką konserwatorską drzew- pomników przyrody (Urząd Miasta w Łaziska Górnych); sadzenie drzew na ogólnodostępnym placu zabaw (XIV Drużyna Harcerska w Wycisłowie); po kameralne spotkanie pod Drzewkiem Szczęścia i leśnym koncertem na trąbkę (Nadleśnictwo Kudypy). Największą liczbę drzew – 16 tys. –  posadzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim.

Program „Święto Drzewa” Klubu Gaja to także zbiórki makulatury pod hasłem „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. W roku szkolnym 2009/10 przyniosły one w sumie 377 ton makulatury. Dochód ze sprzedaży surowca przekazywany Klubowi Gaja wykorzystywane jest na zorganizowanie domu adopcyjnego i opieki dla wymagających tego, wykupywanych przez Klub Gaja, koni.

źródło: Klub Gaja


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024