W multimedialnym Parku Fontann przez całe lato, co sobotę po zmierzchu odbywać się będą multimedialne widowiska. Przygotowano trzy programy opowiadające o stolicy: "Warszawa nowoczesna", "Warszawa Chopina" i "Legendy warszawskie", które będzie można oglądać na ekranie stworzonym z wodnego pyłu. Niesamowite wrażenie robi ekran wodny, który powstaje z mgły rozproszonej nad wodą. To na nim właśnie wyświetlane są projekty filmowe i laserowe. Próbkę tych możliwości można było obejrzeć podczas otwarcia m.in. projekcję fragmentu „Miasta Ruin” czy laserową prezentację warszawskich legend.
Dodatkowym elementem, oprócz układu fontann dających możliwości multimedialnych pokazów, jest sucha fontanna dla dzieci. To przestrzeń oddalona nieco od fontann służących do prezentacji, otoczona zielenią.
Multimedialny Park Fontann w Warszawie ma łączną powierzchnię lustra wody 2850 mkw. Na kompleks ten składa się w sumie 367 dysz, w tym 227 sterowanych cyfrowo. Najwyższy, 30-metrowy strumień wody daje dysza nazywana "wulkanem", a prawie dwadzieścia innych, wytwarzających kilkumetrowe strumienie to "piruety" i "baleriny".
Poza tym w parku działają też inne urządzenia, m.in. 140 dysze mgielne, 52 fal wodnych, 10 parabolicznych tworzących labirynt, oraz dysze wytwarzające ekran wodny o powierzchni 130 mkw. Do oświetlenia obrazów wodnych używanych jest 295 reflektorów, efekty uzupełnia 15-watowy laser RGB i projektor multimedialny. W Multimedialnym Parku Fontann zbudowano tez najdłuższa, mierzącą 120 metrów ławkę w Polsce.
Jak wyjaśnił prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Henryk Brzuchacz, ławeczka jest formą upamiętnienia jubileuszu 125 lat istnienia przedsiębiorstwa i jego założyciela: Williama Heerleina Lindleya.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które obchodzi właśnie jubileusz 125 lat istnienia oraz Miasto stołeczne Warszawa.
źródło: um.warszawa.pl
Komentarze (0)