Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

"Adoptuj pszczołę" po raz trzeci

jwo
11.09.2015, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
0

Wystartowała trzecia edycja społecznej akcji ekologów z Greenpeace "Adoptuj pszczołę". Jej celem jest przeprowadzenie spisu pszczół i dzikich owadów zapylających.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Spis to projekt badawczy wykorzystujący mechanizmy nauki obywatelskiej. – Każdy uczestnik akcji będzie mógł dołączyć do zespołu naukowego i wspólnie z naukowcami badać pszczoły. Dzięki Wielkiemu Spisowi możliwe będzie sprawdzenie liczebności i występowania różnych gatunków pszczół, a także zbadanie, jaki jest ich stan. Badania pozwolą określić, co im szczególnie szkodzi i jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie, by mogły bezpiecznie żyć i pracować” – wyjaśnia Greenpeace.

Koordynatorka akcji Katarzyna Jagiełło oceniła, że dzięki zaangażowaniu tysięcy osób z całej Polski pszczołom w naszym kraju żyje się lepiej. – Oczywiście nadal jest bardzo dużo do zrobienia i musimy dalej działać na rzecz pszczół. Aby robić to skutecznie, niezbędne są badania naukowe, które pozwolą precyzyjniej ustalić, z jakimi problemami borykają się w Polsce pszczoły miodne i dziko żyjące, co im szczególnie szkodzi, co na nie dobrze wpływa i jak ludzie mogą prowadzić swoją działalność tak, żeby pszczoły na tym nie cierpiały. Na te i wiele innych pytań odpowiemy właśnie dzięki Wielkiemu Spisowi Zapylaczy – powiedziała.

Badania w ramach spisu będą prowadzić Maciej Ziemiański z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie związani z Wigierskim Parkiem Narodowym, założyciele Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda.

Pierwsze stanowisko badawcze powstało w ogrodzie Królowej Bony na terenie Jazdowa w Warszawie.

Aby wziąć udział w akcji, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie “adoptować” dowolną liczbę pszczół.

Dzięki pierwszej edycji kampanii udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej; Greenpeace zebrał blisko 150 tys. zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i działania związane z ochroną owadów zapylających, między innymi nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, szkolenia dla rolników.

 

PAP – Nauka w Polsce

63c83dcd578b17c783023a9791c786a4

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024