Na Pomorzu Zachodnim rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa siedem dni. 400 tys. dawek szczepionki zostało zrzuconych na lasy, pola, łąki i nieużytki. Szczepionka to mieszanka mięsa ryby i paszy w formie kostki, w której znajduje się kapsułka z lekiem. Działa tylko na lisy.
Wojewódzki Inspektor Weterynarii apeluje do mieszkańców regionu, by w czasie akcji i przez dwa tygodnie od jej zakończenia nie urządzali polowań, wycieczek szkolnych, nie dotykali, zbierali i nie niszczyli przynęt zawierających szczepionkę. Przypomniał też, że wszystkie zwierzęta gospodarskie powinny być wówczas trzymane pod kontrolą, a psy i koty szczególnie pilnowane.
W razie kontaktu człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia, natomiast w przypadkach kontaktu zwierząt domowych należy to zgłosić w lecznicy dla zwierząt lub powiadomić odpowiednie służby.
Jak poinformowano w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Szczecinie, szczepionka będzie rozrzucana na powierzchni ok. 20 tys. km kw. W akcji będą uczestniczyć cztery samoloty. Szacuje się, że w Zachodniopomorskiem żyje ok. 14 tys. lisów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj