




Zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa energetycznego w basenie Morza Bałtyckiego zapowiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przed nieformalnym spotkaniem ministrów ds. energii krajów UE. Dodała, że efektem tego ma być podpisanie stosownego dokumentu.
– Prawdziwa zmiana zaczyna się wtedy, gdy przestajemy skupiać się na problemach, a skupiamy się na możliwościach – tymi słowami Dominika Krop-Andrzejczuk zaprasza do udziału w V Forum Zarządcy Zieleni, które odbędzie się w dniach 21–22 maja 2025 r. w Poznaniu.
Jak wynika z analiz, w Polsce narasta problem zanieczyszczenia światłem. W konsekwencji m.in. aż dla 20% populacji kraju nocne niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie widzenia. Jednocześnie brakuje regulacji prawnych związanych z tym zjawiskiem. Samorządy mają ograniczone możliwości w działaniu, ale starają się poprawić sytuację, podejmując różne kroki, którym warto się przyjrzeć.
Zanieczyszczenie wód powierzchniowych w Polsce pozostaje poważnym problemem ekologicznym. Rzeki, jeziora i zbiorniki wodne coraz częściej stają się miejscem nielegalnego składowania odpadów. W środowisku wodnym znajdowane są plastikowe i szklane butelki, jednorazowe opakowania, elementy wielkogabarytowe.
Gospodarka w Polsce Ludowej bazowała na systemie scentralizowanym, czyli na tzw. planowaniu centralnym. W czasach słusznie już minionych dominowały rozrośnięta biurokracja i przekonanie, że tylko władza państwowa jest w stanie zarządzać gospodarką. I choć historia nie zostawiła na tym systemie suchej nitki, to niektóre rozwiązania – np. w temacie ROP-u – wydają się czerpać z niego garściami…











