W Częstochowie powstał wyjątkowy przewodnik przyrodniczy.

"Aleja Brzozowa – przewodnik po przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dla średniozaawansowanych i zaawansowanych" to nowe wydawnictwo opracowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.

Publikacja w całości poświęcona jest Alei Brzozowej przy ul. Bialskiej  – wyjątkowemu pomnikowi przyrody, unikatowemu w skali regionu. Rzadko się zdarza, aby tego rodzaju obiekty znajdowały się na terenach nowopowstających osiedli mieszkaniowych i związanej z tym intensywnie rozwijającej się infrastruktury technicznej.

Aleja Brzozowa jest jednogatunkową aleją drzew, w skład której wchodzi blisko 400 drzew gatunku brzozy brodawkowatej, w większości 60-latków. Rosną w dwóch regularnych rzędach na odcinku 2,5 km.

Autorzy przewodnika starają się przybliżyć nie tylko sam chroniony obiekt (Aleję) i gatunek drzewa, który go tworzy, ale opisać cały szereg zagadnień mających bezpośredni związek z brzozami i drzewami w ogóle.  Przedstawiają więc rodzimych i dalekich krewnych z rodzaju brzozy brodawkowatej, budowę drewna, fazy wzrostu, skrzydlatych lokatorów jej konarów (sikorki, zięby, pierwiosnki, gołębie, muchówki, kapturki, szpaki, sroki) i jej problemy zdrowotne (choroby i szkodniki). Piszą też o właściwościach brzozy (wykorzystywanych m.in. w medycynie i kosmetologii), o tym co nam daje, a co dawała naszym przodkom (sok brzozowy, dziegć).

Publikacja pełna jest kolorowych fotografii, nie tylko Alei Brzozowej i pojedynczych drzew, ale także ptaków, szkodników; zawiera też schematy i mapy. Jedną z ciekawostek jest zapewne przykładowa Karta diagnostyczna pomnika przyrody ożywionej.

Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Częstochowie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

źródło: czestochowa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj