Alga złocista jako źródło katastrof ekologicznych
Minął już prawie miesiąc od pojawienia się pierwszych śniętych ryb w Odrze, a w dalszym ciągu nie ustalono, w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia rzeki. I choć ta katastrofa ekologiczna wciąż nie została wyjaśniona, to pojawił się kolejny trop. Eksperci badający próbki zakładają, że winowajcą całej tej sytuacji mogła być tzw. „złota alga”. Zatem w tej części cyklu publikacji dotyczących katastrof przyjrzymy się podejrzanej – Prymnesium parvum.
Grupę „złotych alg” reprezentuje bardzo dużo rodzajów i gatunków glonów. Większość z tych, które występują w wodach słodkich, jest nietoksyczna. Są natomiast takie gatunki jak Prymnesium parvum, które są toksyczne i odpowiadają za śmiertelne zatrucia ryb w morzach i oceanach oraz w wodach słonawych.
Prymnesium parvum – parę słów wstępu
Prymnesium parvum (znany pod żargonową nazwą „złota alga”) należy do grupy jednokomórkowych mikroorganizmów, nazywanych haptofitami (Haptophyta). Są to w przeważającej większości glony morskie, choć nieliczne gatunki występują w wodach słodkich. Haptofity są ważnymi producentami w ekosystemach morskich, odgrywają również kluczową rolę w obiegu węglanów poprzez zdolność zarówno do fotosyntezy, jak i tworzenia wapiennych osłon komórkowych, których pokłady możemy zaobserwować, po...