Konieczne jest pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw Gazpromowi – napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa MKiŚ wzięła w czwartek udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Brukseli.

 

We wpisie na Twitterze Moskwa podkreśliła, że Radę UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zdominował temat kryzysu cen gazu na rynku europejskim.

https://twitter.com/moskwa_anna/status/1466453222319697920?s=20

“Konieczne jest pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw rosyjskiemu dostawcy. Między innymi o tym dyskutowałam dziś z przedstawicielami V4 i podczas spotkań bilateralnych z przedstawicielami: Rumunii, Finlandii, Luksemburga, Estonii, Hiszpanii, Litwy czy Francji” – poinformowała szefowa MKiŚ.

Jak podał w komunikacie resort klimatu, w trakcie rozmów dwustronnych Moskwa poruszyła kwestie dotyczące współpracy w obszarze energii. Jak podkreśliła minister, niezwykle ważne jest budowanie koalicji z państwami w sprawie zapisów pakietu „Fit For 55” i europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS. Poruszono również kwestie dotyczące kryzysu cen gazu na rynku europejskim, a także potrzeby wszczęcia postępowania antymonopolowego.

Kluczowe przyczyny wysokich cen energii

“Polska od początku debaty o problemie wysokich cen energii wskazuje na jego dwie kluczowe przyczyny – ignorowanie negatywnej roli dominującego dostawcy na rynku gazu ziemnego i nadmierny wzrost cen uprawnień do emisji systemu ETS” – powiedziała cytowana w komunikacie minister klimatu.

Podczas rozmowy z unijną komisarz ds. energii Kadri Simson, minister Moskwa zaapelowała o rozpoczęcie przez Unię Europejską zdecydowanych działań w sprawie minimalizowania efektów obecnego kryzysu cen energii oraz o wyjaśnienie kwestii praktyk łamiących zasady antymonopolowe.

“Fit do 55” dużym wyzwaniem dla Polski

W trakcie posiedzenia Rady omówiono także kwestie dotyczące pakietu „Fit for 55”. Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że pakiet stanowi duże wyzwanie dla Polski, a kwestię realności realizacji zawartych w nim zobowiązań redukcyjnych należy postrzegać dużo szerzej niż przez pryzmat ochrony klimatu.

“Zobowiązania te służą przede wszystkim ochronie klimatu jednak ich wdrażanie ma ogromny wpływ na kwestie gospodarcze i społeczne. Nasz rząd nieustannie przypomina o potrzebie zapewnienia sprawiedliwej transformacji. W naszej opinii możliwa jest realizacja ambitnej polityki klimatycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu kwestii społecznych, ale wymaga to również odpowiednich mechanizmów finansowych, zapewniających odpowiednie wsparcie zarówno inwestycyjne, jak i kompensujące ewentualne negatywne skutki prowadzonych działa” – mówiła minister.

Jej zdaniem, należy bardzo ostrożnie podejść do zmian, które mogą prowadzić do zwiększenia obciążeń dla społeczeństwa i już na tym etapie odpowiednio zapewnić ochronę odbiorców wrażliwych.

Czytaj więcej

Skomentuj