Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Anna Moskwa o odpadach z Niemiec: Konfrontacja przed KE była miażdżąca. Na pewno złożymy wniosek do TSUE

Anna Moskwa o odpadach z Niemiec:  Konfrontacja przed KE była miażdżąca. Na pewno złożymy wniosek do TSUE
MŁ/PAP
22.09.2023, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Na pewno złożymy wniosek do TSUE w sprawie niemieckich odpadów w Polsce - zapewniła w piątek w TVP1 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała, że w środę strona polska i strona niemiecka przedstawiały KE swoje argumenty; konfrontacja - oceniła - była miażdżąca dla Niemiec.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana była w piątek w TVP1, czy Niemcy zabiorą swoje odpady z Polski.

“Jesteśmy w stanie dogadać się, tylko potrzeba otwartości tej drugiej strony. Przedwczoraj były konsultacje – konfrontacja przed Komisją Europejską. Strona polska i strona niemiecka przedstawiły swoje argumenty. Niemcy głównie zasłaniali się tym, że był covid i nie mogli sprawdzić, czy to są na pewno ich śmieci” – relacjonowała Moskwa. Zaznaczyła, że napisy oraz kody kreskowe na śmieciach nie budzą wątpliwości, że są to niemieckie odpady komunalne, nie polskie, ani żadne inne.

Polska przygotowana merytorycznie

“Ta konfrontacja z Niemcami była miażdżąca dla Niemiec. Polska była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie. Każde z tych składowisk – udowodniliśmy, że jest niemieckie, że jest wyczerpana ścieżka prawna, że właścicielami są Niemcy. Nie ma wątpliwości prawnych. Niemcy nie byli w stanie tego udowodnić w żaden sposób, że nie są właścicielami” – podkreśliła Moskwa. “Na pewno złożymy wniosek do trybunału (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – PAP) – zapowiedziała minister.
“Apelujemy do Niemiec jeszcze raz zanim złożymy wniosek do Trybunału Sprawiedliwości: jeszcze jest szansa, żeby ciężarówki wjechały i zabrały niemieckie śmieci” – dodała minister.Stwierdziła również, że rząd czeka na decyzję Komisji Europejskiej bez względu na to, jaka ona będzie.

Chodzi o 35 tys. ton odpadów

Pod koniec lipca br. Komisja Europejska otrzymała skargę Polski na Niemcy dotyczącą nielegalnie przywiezionych odpadów. W środę w siedzibie KE w Brukseli odbyło się wysłuchanie w sprawie tej skargi, podczas którego Polska i Niemcy przedstawią swoje stanowiska w tej sprawie.

Jak wcześniej informowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 35 tys. ton nielegalnie wwiezionych odpadów z Niemiec znajduje się na siedmiu składowiskach w Polsce.

 

 


Magda Gosk o odpadach z Niemiec: “To fałszowanie dokumentów, absolutnie niezgodne ze stanem faktycznym”


 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024