Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwiłaby lokalnym samorządom podejmowanie decyzji w sprawie zakazu użytkowania jednorazowych torebek foliowych.

– Byłoby lepiej gdyby o takich sprawach, ważnych dla środowiska naturalnego, decydowały właśnie samorządy. Oznacza to praktycznie wybór  można wprowadzić zakaz lub nie – powiedział na konferencji prasowej prezydent Jerzy Kropiwnicki.

Na początku grudnia wojewoda łódzki unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi zakazującą korzystania w handlu z bezpłatnych, jednorazowych torebek plastikowych. W uzasadnieniu podpisanym przez Witolda Gwiazdę, I wicewojewodę, czytamy m.in., że uchwała "narusza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, która jest zagwarantowana w Konstytucji RP". Unieważniona uchwała Rady Miejskiej miała wejść w życie od 1 czerwca przyszłego roku. Zgodnie z nią, handlowcy zamiast jednorazowych torebek foliowych mieli wydawać klientom torebki papierowe.
 
źródło: uml.lodz.pl

Czytaj więcej

Skomentuj