1 / 5

“Zepsuta ławka, zaśmiecony chodnik – chcesz, aby to się zmieniło? Działaj!” – tak przekonywał zespół Snowdog do używania aplikacji, którą stworzyli w ramach wydarzenia NeedApp Poznań.

Rozwiązanie ma łączyć osoby, które mieszkają blisko siebie do wzajemnej pomocy, ale również do podejmowania inicjatyw na rzecz własnej okolicy. Jego prototyp powstał w nieco ponad trzydzieści godzin, a pełna wersja aplikacji już wkrótce zostanie oddana do użytku poznaniaków. Konkurs organizowany był przez Urząd Miasta Poznania oraz ECDF mKlaster.

NeedApp Poznań odbył się w miniony weekend, w dniach 20-21 czerwca. Misją uczestników wydarzenia, ustanowioną przez Urząd Miasta Poznania, było opracowanie aplikacji, która pomoże zmobilizować mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu obrazu ich otoczenia. Po siedmiu godzinach opracowywania pomysłów na aplikację i całej dobie przekładania ich na język programowania powstało sześć prototypów.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Zwyciężył projekt stworzony przez firmę Snowdog, który bazuje na zgłaszaniu problemów na osiedlu i poszukiwaniu osób, które wesprą ich rozwiązanie. Może to być naprawa zepsutej ławki, posprzątanie placu zabaw czy trawnika przy bloku. Ponadto za jej pośrednictwem sąsiedzi mogą pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach jak naprawy, wyprowadzanie psów czy zakupy.

Z dostępnych pomysłów postanowiliśmy wybrać ten, który nawiązywał do drobnej współpracy sąsiedzkiej. Poczuliśmy, że jest najbliższy również naszym własnym obserwacjom z dzielnic, na których mieszkamy. Nasza aplikacja opiera się głównie na zachęcaniu mieszkańców do wspólnych działań. Poza tym ma też wymiar społecznościowy, dzięki niej osoby zamieszkujące na tym samym osiedlu mają szansę na poznanie się nawzajem i lepszą integrację – mówi Bartłomiej Kwiatkowski z firmy Snowdog.

Aplikacje mobilizują społeczności

W jury konkursu, które wybrało najlepsze projekty, weszli przedstawiciele Urzędu – kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych Wojciech Pelc, kierownik Oddziału Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Izabela Leśniak, specjalista ds. projektów społecznych Tomasz Lański, a także adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr Filip Schmidt oraz prezes Zarządu Funduszu Inwestycyjnego EVIG Dawid Wesołowski.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów prac. Uruchamiają społeczny potencjał i wspierają integrowanie małych, lokalnych społeczności, a na tym najbardziej nam zależy. Bardzo podobało nam się również samo wydarzenie. Staramy się wspierać tego typu inicjatywy i promować na nich swoje API, Poznań jest bowiem pierwszym miastem, które udostępniło miejskie dane i to na taką skalę – mówi Wojciech Pelc, kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych Urzędu Miasta Poznania, który był jednym z jurorów konkursu.

Zwycięski projekt zostanie wdrożony i oddany do użytku poznaniakom już w około 2 miesiące po wydarzeniu. Co ważne rozwiązanie zostanie udostępnione na zasadach open source, dzięki czemu kod będzie mógł być stale rozwijany przez innych programistów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj