Nie pojazdy z napędem hybrydowym, ale małe i lekkie samochody z silnikami benzynowymi lub diesel znajdują się na czele rankingu pojazdów najmniej uciążliwych dla środowiska naturalnego – wynika z raportu naukowców z Cardiff University Business School.

Rezultaty badań dowiodły, że prym w gronie ekologicznych aut wiodą małe i lekkie samochody, wyprzedzając w rankingu pojazdy z napędem hybrydowym. Będąca synonimem przyjaznego środowisku modelu, Toyota Prius znalazła się dopiero na 12-tym miejscu zestawienia.

Jak przyznają autorzy raportu, wynik może być skutkiem tego, że producenci coraz częściej przeznaczają ogromne środki na opracowanie nowoczesnych technologii redukcji emisji szkodliwych substancji w samochodach z silnikami benzynowymi lub Diesla, zamiast inwestować w modele z napędem hybrydowym.Lista najbardziej ekologicznych aut (według Cardiff University Business School):

1. Smart Roadster
2. Smart Fortwo cabriolet
3. Citroen C1 1.0i
4. Peugeot 107 1.0i
5. Citroen C1 1.4 HDi
6. Panda 1.2 Dualogic
7. Ford Ka 1.3 Duratec
8. Toyota Yaris 1.0
9. Fiat Panda 100HP
10. Peugeot 206 1.4
11. MINI Cooper D
12. Toyota Prius

W badaniu wzięto pod uwagę poziom emisji dwutlenku węgla oraz tlenku azotu (50% na skali oceny), ozostałe 50% punktów przyznawane było za ocenę konstrukcji auta, zużywanej energii oraz kosztów utylizacji.

źródło: samar.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj