(21.08.2007) Cichy, ekologiczny, bezpieczny – na ulice Łodzi wyjechał właśnie pierwszy autobus MPK napędzany gazem ziemnym. Na razie to tylko testy, ale firma nie wyklucza większych zakupów.

Testowy autobus przyjechał do Łodzi ze Słupska, gdzie jest dobrze oceniany przez miejscowy Miejski zakład Komunikacji. Jak mówi Hubert Boba, pełnomocnik zarządu ds. mediów z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku, autobusy na gaz mają tę zaletę, że są bardzo ciche i ekologiczne. Dla pieszych znaczenie ma także to, że nie widać spalin, które spełniają najostrzejsze normy.

Dostawcą autobusów jest francuski Irisbus (firma należy do koncernu Iveco). Model, który do końca sierpnia będzie woził łodzian to Irisbus Citelis 18 CNG. Wnętrze daje się zorganizować w nim na kilka sposobów. Według producenta może nim podróżować do 138 pasażerów (na stojąco). Do Łodzi przyjechała wersja wyposażona w 43 fotele i ponad 80 miejsc stojących.

Najważniejszym argumentem przy zakupie autobusów na gaz są koszty eksploatacji. Z obserwacji słupskiego MZK wynika, że Irisbusy palą więcej niż autobusy zasilane dieslem, ale gaz i tak jest o wiele tańszy.

Czy łódzki przewoźnik zdecyduje się na nową inwestycję? Jak zapewniają pracownicy MPK wyliczenia potencjalnych zysków są w przygotowaniu. Pasażerowie w Łodzi mogą sprawdzać nowy autobus do końca miesiąca.źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj