Na gdyńskie ulice wyjechało pięć pierwszych w Polsce przegubowych autobusów marki MAN z ekologicznym, gazowym napędem. Pojazdy – ciche i tańsze w eksploatacji od tradycyjnie napędzanych – zasilane są gazem ziemnym. Zakupiło je gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Autobusy Lion’s City G CNG, które zawitały do Gdyni, są pierwszymi przegubowymi gazowcami firmy MAN sprzedanymi na polski rynek. Zabierają na pokład 160 pasażerów, spełniają najbardziej rygorystyczną z norm czystości spalin – EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle).

Oprócz korzyści z tytułu większej czystości spalin, mieszkańcy Gdyni odczują także inną zaletę autobusów gazowych, którą jest znaczące zmniejszenie poziomu emitowanego hałasu, nawet do 7 dB. Spadek emisji o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie hałasu odczuwanego dla ucha ludzkiego. Hałas w odległości kilku metrów od autobusu CNG jest więc niemal o połowę mniejszy niż w analogicznym pojeździe o napędzie dieslowskim.

Wprowadzenie nowych autobusów do eksploatacji pozwoliło na wyeliminowanie z gdyńskiej komunikacji miejskiej ostatnich ikarusów.źródło: gdynia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj