Od połowy lipca po Krakowie zaczną kursować autobusy miejskie wzywane przez pasażerów na telefon, tzw. tele- busy. Usługę wprowadza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w ramach unijnego programu Caravel/Civitas.

Jak poinformowała we wtorek rzecznik MPK Bożena Pękala, na początek tele-busy będą dostępne dla mieszkańców dwóch krakowskich osiedli peryferyjnych – Rybitwy i Podwierzbie. Pasażerowie będą mogli wzywać pojazdy przez telefon, a trasa ich przejazdu nie będzie sztywno określona. Rozwiązanie, oparte na technologii i doświadczeniach włoskich partnerów z Genui, będzie testowane przez rok.

Nowa usługa będzie dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 23.00, a w sobotę i niedzielę – w godz. od 6.00 do 23.00. Jednocześnie, wraz z wprowadzeniem tele-busa, zostaną zlikwidowane regularne linie autobusowe – 158 i 157 – obecnie kursujące na tym obszarze. W tele-busach będą obowiązywały standardowe bilety MPK.

Wcześniej, w pierwszych dniach lipca, na terenie zajezdni w Płaszowie zostanie uruchomiona dyspozytornia, w której odpowiednio przeszkoleni pracownicy będą przyjmować zgłoszenia telefoniczne od pasażerów i na bieżąco planować trasy przejazdu. Planuje się, że po wybudowaniu nowego pomieszczenia, w dyspozytorni będą pracowały osoby niepełnosprawne.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj