Badanie: 64 proc. Polaków chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni jądrowych

Badanie: 64 proc. Polaków chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni jądrowych
PAP/dom
09.08.2022, o godz. 11:19
czas czytania: około 2 minut
0

Przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 proc. Polaków, a 64 proc. to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Od kilku lat liczba przeciwników atomu w Polsce maleje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

ARC Rynek i Opinia we wtorek poinformował o wynikach przeprowadzonego przez siebie badania dotyczącego stosunku Polaków do energetyki jądrowej. 64 proc. respondentów jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych – 37 proc. jest zdania, że należy te działania “zdecydowanie przyspieszyć”, a 27 proc. uważa, że trzeba “raczej przyspieszyć”.

Za przyspieszeniem wprowadzenia tego rozwiązania “znacznie częściej” opowiadają się mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.). “Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70 proc.)” – wskazano.

Akceptacja rośnie z wiekiem 

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat (67 proc.), najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej, czyli osób w wieku 18-24 lat (55 proc.).

“Tylko 13 proc. Polaków jest przeciw budowie dużych elektrowni jądrowych” – podał ARC Rynek i Opinia. Z tego 9 proc. opowiada się za tym, by “raczej zrezygnować” z prac, a 4 proc. uważa, że należy “zdecydowanie zrezygnować”. 23 proc. respondentów nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.

Od kilku lat odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się.

– Przykładowo, w badaniu z 2006 r. odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc., a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20 proc. – powiedział dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany w informacji prasowej.

Zwrócił on uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było.

– Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii – dodał.

Słabnie pamięć o Czarnobylu

W opinii Czarneckiego “dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej”.

– Już teraz wiele osób ma świadomość, że przyczyną tej katastrofy była słabość radzieckich rozwiązań w tej dziedzinie. Z drugiej strony Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści z posiadania energetyki jądrowej – wskazał ekspert.

Jego zdaniem badanie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie.

– Pamiętać jednak trzeba, że postawienie takiej elektrowni to projekt na długie lata i z pewnością nie rozwiąże on wszystkich problemów polskiej energetyki – podkreślił Czarnecki.

Badanie online, zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia br. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, miało charakter panelowy; przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025