Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w weekend 22–23 lutego już po raz drugi rusza z wolontariuszami z całej Polski nad morze, by sprzątać plaże. Tym razem eko-peleton przemierzy wybrzeże z Dziwnowa do Pogorzelicy (22 lutego) i z Pogorzelicy do Dźwirzyna (23 lutego). To kolejny etap trwającej dziesięć miesięcy Bałtyckiej Odysei wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku.

W styczniu odbył się pierwszy etap Bałtyckiej Odysei. Podczas ok. 50-kilometrowego marszu posprzątano plaże między Świnoujściem a Dziwnowem. Zebrano 69 worków śmieci o łącznej wadze ok. pół tony.

– Znów pójdziemy z workami, by zebrać do nich plastik, butelki, puszki i inne śmieci. Czas na lutowy “eko-plażing”. Już zgłosiły się grupy wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski, między innymi studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kamienia Pomorskiego, Zieloni z Wrocławia, działaczki Fundacji Pro Terra z Poznania, a także kolejna grupa ochotniczek i ochotników z banku Credit Agricole i EFL z Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska – wylicza Dominik Dobrowolski.

Oprócz sprzątania odbywa się także liczenie i analiza odpadów wyrzucanych przez morze i “turystów” oraz realizacja kolejnych odcinków filmu o Bałtyku i śmieciach. Akcja jest społeczna i dobrowolna.

500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć comiesięcznych etapów. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego wyprawa zostanie podsumowana wyprawa.

Czytaj więcej

Skomentuj