Z początkiem maja 2021 r. Green Genius rozpoczął budowę pierwszej biogazowni w Polsce. Realizacja projektu jest efektem współpracy z Bankiem Pekao SA. Nowy obiekt powstaje we wsi Turowiec na Lubelszczyźnie i wykorzystywać będzie głównie surowce rolnicze. Wartość całej inwestycji to 26 mln zł. 

Green Genius, realizujący swoją pierwszą inwestycję biogazową w Polsce nawiązał współpracę z Bankiem Pekao S.A. w zakresie finansowego wsparcia przedsięwzięcia. Biogazownia w Turowcu będzie pierwszą elektrownią produkującą energię z biogazu, której budowę wsparł bank. Wartość inwestycji szacowana jest na 26 mln zł.

Biogazownia w Turowcu w województwie lubelskim (powiat chełmski) rozpoczęła się 11 maja br., a jej zakończenie przewidziano na marzec 2022 r. Produkcja energii rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

Substratami w procesie wytwarzania energii będą m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne, uboczne produkty rolne. Moc elektrowni wyniesie 999 kW, a jej produktywność szacuje się na nie mniej niż 8200 MWh w skali roku, co w perspektywie 15 lat pozwoli zaoszczędzić 87000 ton emisji CO2 .

Jak tłumaczy Rusłan Sklepowicz z Green Genius, Polska dysponuje znacznym, niezagospodarowanym jeszcze potencjałem w tym sektorze energii.

– Według szacunków krajowych analityków, rynek biogazu może pomieścić jeszcze nawet 3800 podobnych elektrowni. Elektrownia w Turowcu jest naszym pierwszym, lecz na pewno nie ostatnim projektem biogazowym w kraju. Szczęśliwie w Polsce wprowadzono przejrzyste regulacje i korzystny system wsparcia dla rynku biogazu. To właśnie te zmiany spowodowały, że Green Genius wkroczył w ten sektor energii w kraju. Oprócz tego dostrzegamy ogromny potencjał dla rozwoju biogazu, wynikający ze znacznych ilości biodegradowalnych odpadów, które powstają w Polsce. Najlepszym, zrównoważonym sposobem na zarządzanie nimi jest właśnie przekształcanie ich na biogaz oraz nawozy organiczne. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych lat zasilić nasz portfel podobnymi elektrowniami o łącznej mocy 20 MW – mówi Sklepowicz.

Green Genius od lat rozwija projekty biogazowe i fotowoltaiczne na europejskich rynkach, przede wszystkim w Polsce, Litwie, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech. Łączna moc zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce już wkrótce osiągnie 200 MW. Z kolei planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 r. to 20 MW. W branży biogazowej firma funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 19 biogazowni o łącznej mocy ponad 20 MW.

 

Czytaj więcej

Skomentuj