Barokowa perła

Barokowa perła
25.03.2009, o godz. 14:35
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Białegostoku zaprezentowały założenia rewaloryzacji Dziedzińca Głównego Pałacu Branickich w Białymstoku. Priorytetem prowadzonych prac jest przywrócenie barokowego charakteru całości rezydencji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Postanowiono przywrócić mu układ przestrzenny z czasów największej świetności białostockiej rezydencji Branickich, tj. z początku II połowy XVIII w. Po 10 latach prowadzonych badań, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie na początku 2007 r. nieodpłatnie przekazał Miastu Białystok koncepcję rewaloryzacji Ogrodu Branickich w Białymstoku, która z kolei była podstawą sporządzenia, dokumentacji technicznej inwestycji przez TT&B Studio Architektury Tomasz Rogala.

Szczegółowe rozwiązania projektowe sporządzono na bazie 2 materiałów archiwalnych: rycinie Pierre’a Ricaud de Tirregaille’a z połowy XVIII w. ukazującej widok ogólny Pałacu Branickich w Białymstoku od strony dziedzińców oraz Planie Białegostoku z ok. 1757 r. autorstwa Jana Chrystiana Kamsetzera. Ponadto projektant wykorzystał także wyniki przeprowadzonych w latach 2005-2006 – na terenie dziedzińca i w obrębie studni – badań archeologicznych, badań architektonicznych obiektów i stratygraficznych ich tynków oraz sporządzonej inwentaryzacji konserwatorskiej obu pawilonów.

Projekt zakłada odtworzenie na terenie dziedzińca wstępnego: 2 fontann we wgłębnikach, 2 alei obsadzonych szpalerem drzew i układu drogowego oraz dawnego wyglądu 2 pawilonów studni (podobnie jak Brama Wielka – niezniszczonych podczas działań wojennych) oraz zaadaptowanie pomieszczeń studni i Bramy Wielkiej do nowych funkcji. Zakres prac prowadzonych na terenie dziedzińca obejmować będzie budowę: instalacji elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przepompowni z infrastrukturą technologiczną, systemu nawadniania, oraz wymianę nawierzchni i nasadzenia zieleni: 58 lip holenderskich i 3 870 m2 powierzchni trawników. Wartość zadania wynosi 6 mln zł.

Rewaloryzacja dziedzińca wstępnego Pałacu Branickich planowana jest do przeprowadzenia w latach 2008-2010 (2008 – restauracja 2 pawilonów studni, 2009 – wszystkie prace ziemne, instalacje, budowa przepompowni i 2 fontann, 2010 – budowa i wymiana nawierzchni dróg,  budowa systemu nawadniania i nasadzenia zieleni). Na każdym etapie planowane jest ubieganie się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, odpowiednio z uwagi na zakres prac: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024