W najbliższym czasie możemy spodziewać się rewolucyjnych zmian w zasadach funkcjonowania BDO – mówi Izabela Wołosiak, właścicielka firmy Green Concept i ekspertka zajmująca się gospodarką odpadami, która 25 sierpnia br. poprowadzi praktyczne warsztaty z BDO. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wprowadzenie zasadniczych zmian w zasadach ewidencji odpadów dokonywanych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami, czyli BDO.

– Zgodnie z zapowiedziami administratora BDO, jeszcze w tym tygodniu zostanie przeprowadzona aktualizacja bazy dostosowująca ją do interpretacji ministra klimatu i środowiska, która na przełomie poprzedniego i bieżącego roku zatrzęsła branżą odpadów komunalnych – informuje Izabela Wołosiak. – Zgodnie z nowymi zasadami to użytkownik BDO będzie musiał zdecydować, w jaki sposób zaewidencjonuje przemieszczanie odpadów.

Dotychczasowa odrębna ścieżka dla odpadów komunalnych przestanie być jedyną obowiązującą, a użytkownik BDO będzie mógł swobodnie zaciągać karty przekazania odpadów komunalnych w trybie przekazanie (KPOK-przekazanie) – zarówno do karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK), jak i do karty ewidencji odpadów innych niż komunalne (KEO). I odwrotnie, karty przekazania odpadów (KPO) będą mogły być wprowadzone także do karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).

– Natomiast Karty Przekazania Odpadów Komunalnych w trybie odbiór (KPOK-odbiór) będą w BDO funkcjonowały według dotychczasowych zasad. Administrator BDO nie zapowiada uelastycznienia bazy w tym zakresie – mówi I. Wołosiak.

Ponadto planowane jest m.in. umożliwienie użytkownikom pełnej swobody w zakresie ewidencji odpadów komunalnych. To w konsekwencji będzie wymagało od użytkowników BDO jeszcze większej czujności w stosowaniu przepisów niż działo się to dotychczas. Najnowsze szkolenie BDO w części poświęcone będzie właśnie tym zmianom.

Będzie to okazja do wyjaśnienia powodów burzy, jaką wywołały interpretacje Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowane na początku bieżącego roku. Tak dla miesięcznika “Energia i Recykling” pisała o tym I. Wołosiak:

“Początek 2021 r. przyniósł nam niezły ambaras w postaci interpretacji przepisów określających zasady stosowania karty przekazania odpadów komunalnych, wydanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które stwierdza, że przekazywanie odpadów komunalnych przez PSZOK powinno odbywać się na podstawie karty przekazania odpadów (KPO), a nie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Dodatkowo resort wskazuje, że KPOK tworzy jedynie podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Publikacja tej interpretacji w grudniu 2020 r., a następnie powtórzona w styczniu br. spowodowała burzę w całym kraju.”

– Jak będzie wyglądała baza BDO po zapowiadanych zmianach? Tego na 100 proc. dowiemy się jednak dopiero po 9 sierpnia 2021 r. – podsumowuje I. Wołosiak.

Jak zatem działa i jak obsługiwać w gąszczu prawnych zmian Bazę Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami, czyli BDO? To zadanie niełatwe, nawet dla znawców tajemnic BDO.

Dlatego zapraszamy na kolejne praktyczne szkolenie “Ewidencja za pośrednictwem BDO – rewolucyjne zmiany w zakresie ewidencji odpadów komunalnych”, które redakcje “Przeglądu Komunalnego” oraz “Energii i Recyklingu” organizują w formule online w środę 25 sierpnia 2021 r., w godzinach od 9 do 13.

Obok nauki precyzyjnej obsługi programu, mowa będzie również m.in. o obowiązkach wynikających z systemu dla kadry zarządzającej, sankcjach za ich niedotrzymanie, a także o możliwych zmianach w BDO.

Uczestnicy szkolenia będą mogli zadawać prowadzącej indywidualne pytania poprzez czat oraz wspólnie rozwiązywać bieżące problemy związane z gospodarką odpadami i BDO. Otrzymają oni również materiały szkoleniowe w formie elektronicznej, wideozapis warsztatów oraz pisemne zaświadczenie udziału w nich.

Z naszej oferty szkoleniowej z zakresu BDO skorzystało już niemal 2,5 tys. osób!

Pełną informację o szkoleniu znaleźć można TUTAJ. Natomiast rejestracji dokonać można TUTAJ.

 

Czytaj więcej

Skomentuj