Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności oraz firma Soltec rozpoczynają cykl szkoleń z magazynowania energii, skierowany do administracji, przedsiębiorstw, instalatorów i prosumentów, organizowany pod nazwą Energy Storage Academy.

Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) to organizacja, która powstała po to, by wspierać i promować rozwój technologii magazynowania energii w Polsce. Celem działań PIME jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w magazyny energii oraz poprawienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zastosowanie magazynów energii jako buforu pomiędzy niestabilnymi źródłami i resztą systemu elektroenergetycznego.

Firma Soltec od 15 lat jest jednym z wiodących dystrybutorów rozwiązań fotowoltaicznych w Polsce, a od ponad 10 lat aktywnie działa w zakresie technologii magazynowania energii. Od 2010 r. firma projektuje i montuje systemy akumulatorowe oraz hybrydowe instalacje PV.

Teraz obie organizacje łączą doświadczenia i planują dzielić nimi z rynkiem. W ramach szkoleń PIME i Soltec opowiedzą m.in. o możliwościach płynących z posiadania magazynu energii. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, poznają praktyczne i ekonomiczne aspekty instalacji oraz inwestycji w tego typu rozwiązania.

Część szkoleń poprowadzą eksperci, którzy wyjaśnią kwestie prawne i przygotują potencjalnych inwestorów na rozwiązanie kwestii administracyjnych, związanych z przygotowaniem inwestycji. Szkolenia poprowadzą zarówno specjaliści PIME i Soltec, jak również zewnętrzni eksperci zajmujący się praktycznymi oraz naukowymi aspektami w zakresie magazynowania energii.

– Rynek magazynów energii w Polsce za chwilę będzie przeżywał swój intensywny rozkwit. Wiele podmiotów nie jest jeszcze na to przygotowanych i potrzebują w tym zakresie wsparcia. Projekt Energy Storage Academy zrodził się z tej potrzeby. Chcemy wspierać merytorycznie instytucje i przedsiębiorstw zainteresowanych wdrażaniem oraz instalacją systemów akumulatorowych, co w szerszej perspektywie przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju elektromobilności w Polsce, a to z kolei może przynieść wiele korzyści dla środowiska – wyjaśnia Krzysztof Kochanowski, wiceprezes PIME.

Inicjatywa ta może być interesującą propozycją szczególnie dla pracowników administracji, instytucji oświatowych czy dużych przedsiębiorstw planujących magazynowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Pierwsze szkolenia odbędą się wiosną w formule on-line. Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych PIME oraz Soltec.

Czytaj więcej

Skomentuj