Krakowscy urzędnicy postanowili nadrobić zaległości w stworzeniu mieszkańcom warunków do segregacji śmieci i wzięli się za zmianę gminnych przepisów, które zabraniają sortowania odpadów w plastikowych workach.

Krzysztof Kowal, dyrektor Krakowskiego Zarządu Komunalnego, który od września ubiegłego roku nadzoruje gospodarkę odpadami w naszym mieście, zapewnił, że system segregacji śmieci w plastikowych workach zostanie wdrożony już w drugim kwartale tego roku. Mieszkańcy nie zapłacą nic za wywóz posegregowanych odpadów, a  te organiczne będą wywożone po niższych cenach niż dotychczas. Urzędnicy z KZK pracują teraz nad szczegółową symulacją kosztów wprowadzenia systemu workowej segregacji.

– Mamy na to około 2 mln zł. Powinno wystarczyć – mówi dyrektor Kowal. Koszt jednego worka do segregacji to 8 – 16 zł. Gmina ma zamiar sfinansować ich zakup i rozdać mieszkańcom Krakowa. Trzeba również zmienić zapisy gminnego planu gospodarki odpadami oraz regulaminu utrzymania czystości w mieście. To właśnie w tych dokumentach znajdują się regulacje zabraniające segregacji w workach. Głównym argumentem ich wprowadzenia były względy bezpieczeństwa i sanitarne.

źródło: Polska – Gazeta Krakowska

Czytaj więcej

Skomentuj