Są pieniądze na kanalizację w podwrocławskiej gminie Święta Katarzyna. Na inwestycje pójdzie 1,2 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Fundusz wesprze prace w Radwanicach i Siechnicach. Powstaje tam ponad 6,3 km sieci kanalizacyjnej. Skorzysta z niej ponad pół tysiąca mieszkańców. Całkowity koszt prac wyniesie ok. 2,7 mln zł. Gmina sfinansuje część kosztów ze środków własnych. Prace w terenie ruszyły już w ubiegłym roku. Wszystkie kanalizacyjne inwestycje w gminie św. Katarzyna zakończą się do września 2008 r. Jak do tej pory był rozwiązywany problem ścieków? Nieczystości trafiały do nierzadko nieszczelnych szamb, a stamtąd do gleby i wód powierzchniowych. W efekcie zanieczyszczenia dostawały się do Odry. Po położeniu rur ścieki zamiast na okoliczne pola, popłyną do oczyszczalni w Siechnicach. W efekcie zyska środowisko i zdrowie mieszkańców.  Eksperci przypominają, że do 2010 r., zgodnie z zapisami w Traktacie Akcesyjnym z Unią Europejską, musimy zastąpić szamba kanalizacyjnymi rurami. Jeżeli nie spełnimy tych wymagań, to grożą nam wysokie kary finansowe.

Umowę na pożyczki i dotacje na gminne inwestycje zostały podpisane 4 kwietnia w siedzibie wrocławskiego Funduszu przez samorządowców ze św. Katarzyny: Jerzego Fitka, wójta i Krystynę Chmurę, skarbnika gminy oraz przedstawicieli WFOŚiGW we Wrocławiu: Ewę Mańkowską, prezesa zarządu i Andrzeja Żyłajtysa, zastępcę prezesa.

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu, fot. gmina Św. Katarzyna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj