Badania technologiczne przeprowadzone na stacji modelowej oraz w układzie technicznym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. wykazały, że dla uzyskania poprawy jakości wody konieczne jest uzupełnienie istniejącej technologii uzdatniania wody o następujące procesy:
- ozonowanie pośrednie po filtracji pospiesznej (piaskowej);
- filtracja sorpcyjna na złożach granulowanego węgla aktywnego (GWA);
- natlenienie wody po filtrach węglowych.
Po zrealizowaniu tej inwestycji, uzdatnianie wody infiltracyjnej spod dna rzeki Wisły będzie prowadzone w oparciu o następujące procesy: infiltrację, koagulację, filtrację pospieszną, ozonowanie, filtrację na filtrach węglowych, natlenienie i filtrację powolną. Wydajność dla zaprojektowanych procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego wyniesie maksymalnie 300.000 m3/d, średnio 240.000 m3/d, minimalnie 150.000 m3/d.
Zakład Wodociągu Centralnego jest największym wodociągiem zaopatrującym Warszawę w wodę. Każdej doby ze Stacji Filtrów do sieci wodociągowej trafia średnio 200 000 m³ wody, co odpowiada 50% zapotrzebowania w stolicy.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. wybrało taki proces technologiczny uzdatniania wody wiślanej, który w połączeniu z istniejącą instalacją uzdatniania, pozwoli na całkowite wyeliminowanie chloru używanego do dezynfekcji wody. Chlor zastąpiony zostanie minimalnymi dawkami dwutlenku chloru, dzięki czemu już za 2 lata z warszawskich kranów popłynie znakomitej jakości czysta woda.
Mimo ponad 122-letniej pracy na rzecz miasta Stacja Filtrów jest w pełni funkcjonalnym i użytecznym zakładem produkcji wody. Kunszt ówczesnych budowniczych dotyczy nie tylko budynków technologicznych, ale również budowli podziemnych ukrytych pod nasypami, w tym przede wszystkim filtrów powolnych i zbiorników wodnych. Warszawskie „Filtry” są znakomicie zachowanym świadectwem wysokiego poziomu XIX-wiecznej myśli technicznej oraz zaawansowanych technologii.
Nowy budynek, o powierzchni ponad 12 tys. m2, swoją architekturą nie tylko będzie nawiązywał do zabytkowego i unikalnego charakteru zespołu filtrów Lindley’owskich, ale także pokryty zostanie częściowo zielenią. Dzięki temu architektura Stacji ozonowania i filtracji na węglu aktywnym wpisze się w niezwykły charakter całego obiektu.
Koszt zadania ”Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Centralnego – ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym” wynosi 60 mln euro – 62% tej kwoty zostanie zrefundowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Inwestycja ta jest jedną z kluczowych inwestycji Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”.
Ze względu na swoją złożoność Projekt podzielony został na trzy fazy realizacyjne: Faza I oraz Faza III poświęcone są stworzeniu skutecznego systemu odbioru i oczyszczania wszystkich ścieków odprowadzanych z aglomeracji warszawskiej do Wisły.
Faza II Projektu koncentruje się na poprawie jakości wody i niezawodności systemu jej rozprowadzania. Ten etap zakłada dwie wielkie inwestycje: modernizację Stacji Uzdatniania Wody Zakładu Wodociągu Centralnego (wprowadzenie procesu ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym) oraz Wodociągu Północnego (wprowadzenie procesu flotacji ciśnieniowej), a także zadania inwestycyjne związane z wymianą, renowacją oraz rozbudową magistral wodociągowych i sieci przewodów rozdzielczych na terenie całej Warszawy.
W dniu 10 września br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. rozpoczęło w Wieliszewie budowę Stacji flotacji ciśnieniowej w ramach zadania „Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Północnego – flotacja ciśnieniowa”. Wartość kontraktu wynosi blisko 30 mln €, z czego 62% kosztów kwalifikowanych pokrywane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
źródło: mpwik.com.pl
Komentarze (0)